Parní stroje, parní turbíny, parní kotle

Hotovení parního diagramu

Indikátor jest přístroj velice citlivý a podává věrně veškeré změny parního tlaku, avšak jen tehdy, byl-li přiměřeně upevněn a umístěn a dostalo-li se mu náležité obsluhy. V následujících odstavcích podán jest návod o účelné obsluze indikátoru s připojenými parními diagramy. K účelu záznamnému spojuje se šňůra s hlavou křížovou tak, že sleduje její pohyb. U původních indikátorů musila se šňůra po každém dvojzdvihu ze spojení s křížovou hlavou vypnouti, aby buben mohl býti opatřen novým proužkem papíru, u zlepšeného indikátoru však jest učiněno opatření, aby se záznamný buben po ukončení diagramu a navinování nového proužku papíru vypnul z otáčení, avšak šňůra aby trvala ve stálém spojení s kladkou a hlavou křížovou. Zařízení toto spatřujeme na obr. 222.

obr. 222

Na hřídeli otáčí se cívka, jejíž spodní konec rozšiřuje se v kladku, opatřenou uvnitř schránou s pérem hodinovým, které uvádí buben zpět do původní polohy. Na cívku navléknuta jest jiná cívka, na níž spočívá buben. Tato cívka jest taktéž na spodním konci rozšířena a jest ustavena v klidu tak, aby zvláštní zarážkou stýkala se s vyčnívající hlavou šroubu a tvořila celek s kladkou. Spodní část její opatřena jest částečně ozubeným kolem, patrným na celkovém obraze, k němuž přiléhá západka spočívající na sloupku, která zabírá za zuby ozubené části kola. Zabírání upravuje a dociluje se pérovým šoupátkem pomocí vyčnívajícího knoflíku, kterým se pošinutí prstencového šoupátka libovolně ustavuje, takže buben se neotáčí, ale šňůra i s kladkou sleduje pohyb hlavy křížové a výměna proužku papírového děje se bez obtíží. Má-li diagram podávati úplný obraz účinku páry ve válci, musí délka proužku papírového, na němž záznam se koná, míti délku dvojzdvihu křížové hlavy. Rovněž i buben musel by míti tentýž obvod a objem jeho by vyžadoval mimořádných prostředků k upevnění i k ovládání. Z těchto příčin děje se záznam převodem u míře zmenšené, kteráž nic méně poskytuje přesný obraz. Zmenšení či redukce diagramu pouze pomocí redukčních pák sestrojená vykazovala by následkem nestejného napjetí šňůry výsledky pochybné, přesných docílíme pomocí redukčních kotoučů, které upevníme buď na některé části parního stroje nebo na indikátoru. Poslední druh redukčního kotouče znázorněn na obr. 223. upevňuje se pod indikátor. Aluminiový kotouč opatřuje se za příčinou docílení zpětného chodu hodinovým pérem. V pohyb uvádí se šňůrou vinutou přes kladku. Kotouč upevněn jest k indikátoru sponou, jejíž sploštělý konec přiléhá ku spodu bubnu a utahuje se matkou po odstranění okřídlené matky. Hřídel i náboj kotouče opatřeny jsou závitem, jímž se kotouč při otáčení pohybuje stranou ve směru osy hřídele a umožňuje navinování šňůry spirálově na obvod. Na témže hřídeli upevní se také redukční kotouč, jehož pojištění obstarává matka šroubová. Z kladky, záznamný buben otáčející, vine se šňůra přes kotouč redukční a upevní se na něm uzlem.

obr. 223

Dle velikosti zdvihu parního stroje užívá se převodných kotoučů různého průměru ku zdvihu od 500 m do 2000 mm, při čemž se navinuje šňůra z kladky bubnové přímo na hřídel, na nějž se navlékají jmenované kotouče (obr. 224.).

obr. 224

Převodné kotouče prvého druhu, umístěné ku př. na vyčnívajícím šroubu na stroji, třeba na oné části šroubu, uvolněné odšroubováním pojišťovací šroubové matky, posouvají se na zvláštním hřídeli dle toho, v jaké výši mají účinkovati. Zmíněný hřídel našroubuje se do nálitku prstence, kterým se upevnění provádí (obr. 225.). Na objímce, kterou se posunování aparátu po řečeném hřídeli provádí, nachází se hřídelík s levým závitem, na jehož druhém konci upevňuje se otáčivě lehký plechový kotouč, opatřený za příčinou zpátečního chodu silným spirálovým pérem. Kotouč natáčí nebo vytáčí se při pohybu stroje na levý závit hřídelíku, čímž šňůra, kterou navinuje, ukládá se na něm v rovnoběžných závitech. Na druhý konec hřídelíku navlékají a šroubem upevňují se redukční kotouče různé velikosti, kolem nich se navinuje šňůra směřující ku kladce indikátoru, opatřená na volném konci proužkem. Kolem velikého plechového kotouče se vine šňůra ke stroji. Pomocné kladky pojišťují šňůru v náležité poloze.

obr. 225

Převod proveden jest tak, že šňůra kolem velikého plechového kotouče se vinoucí sleduje pohyb oné části parního stroje, na němž jest upevněná, a sice ve skutečné délce, a převádí ho na kotouč redukční, jehož šňůra sděluje přiměřeně zmenšený pohyb bubnu záznamnému na indikátoru. Redukčních kotoučů jest větší řada, z nichž nejmenšího užívá se u parních strojů se zdvihem do 280 mm a největšího při zdvihu 3900 mm, pokud se v praxi vyskytuje.