Parní stroje, parní turbíny, parní kotle
Indikátor
O působnosti indikátoru bylo pojednáno na jiném místě této knihy, v tomto odstvci podáváme popis jednotlivých indikátorů, pokud se jich v praxi užívá.
Indikátor Richardův (obr. 216.)
Spojení s parním prostorem dociluje se nástavkem s kohoutem H. Pára působí na píst K uložený v botě E a spojený s hřídelíkem S, na němž na konci v očku uložena jest záznamná páka. Tlaku páry klade odpor spirálové péro, spojené jedním koncem s pístem K, druhým s víkem D pomocí matek M1 M2. Péro spirálové, píst K a bota E jsou chráněny válcem C a poklopem D. Záznam koná se na proužku papíru, navinutém na bubnu P2, navléknutém na cívce P1. Buben i cívka uloženy jsou uloženy na kladce S, kolem níž se vine šňůra, kterou se vyvozuje otáčení bubnu při hotovení diagramu. Otáčením bubnu kladkou S napíná se spirálové péro F2, které po zhotovení diagramu otočí buben do původní polohy. Cívka F zadržuje spirálové péro F2 při otáčení bubnu a působí k jeho napnutí. Celkový pohled poskytuje obr. 217.
Indikátor Thompsonův
Indikátor Thompsonův jest zařízen podobně jako indikátor předchozí, jen páky jsou kratší a jinak sestaveny, čímž odpadá z veliké části jich chvění (obr. 218.).
Píst indikátoru jest umístěn v jednoduchém válci bez pláště. Převodné páky jsou zakloubeny na dvou ramenech, avšak spojka ovládá páku zapisovací asi uprostřed, na jejím volném konci se nachází tužka. Páka s tužkou sleduje pohyby pístnice, jež se, pokud se délky týče, přiměřeně upravuje podepřením na ppístnici a zavěšením volného konce na spojnici. Novější modely zařízeny jsou ku snadnému vyjímání válce a zapisovací přístroj dá snadno od bubnu pošinouti k usnadnění výměny diagramu. Buben záznamný jest upevněn přímo na kladce a má místo hodinového péra spirálové péro ku jalovému chodu. Průměr pístu měří 20.3 mm a sice u obou modelů, většího i menšího, jaké se na trhu objevují, avšak každému z modelů připojen jest ještě jeden píst menší, jehož průměr rovná se polovici průměru pístu většího. Pro menší píst jest ve spodu válce vyvrtán přiměřený jiný otvor, do něhož se po odstranění většího pístu menší zapouští a pomocí pístnice s mechanismem zapisovacím spojuje. Pro oba písty užívá se téhož spirálového péra, jen napjetí jeho pomocí šroubu upravuje se při malém pístu na polovic napjetí původního, působícího na píst veliký. Menšího modelu užívá se u strojů až do 600 obrátek, většího až do 400 obrátek. Záznamné bubny hotoví se ve dvou různých modelech. Prvá soustava s pérem hodinovým byla popsána v předchozích odstavcích. Druhá soustava užívá per spirálních vinutých podélně, (obr. 219.). Zařízení tohoto užívá se při indikátorech určených pro záznamy o velikém počtu obrátek.
Na obr. 220. znázorněn jest záznamný buben s dvojitým pérem a zařízením stavěcím, při němž zůstává šňůra napjata i tentokráte, když záznamný buben se v běhu zarazí.
Upotřebení tohoto zařízení u záznamného bubnu jest výhodné tam, kde zavěšení a vypnutí šňůry působí obtíže. Buben uvádí se do pohybu, nebo se zaráží pomocí pohyblivého knoflíku, upevněného na boku válce. Zařízení toto hodí se pro indikátory od 200 do 400 obrátek za minutu. Bubny hotoví se z hliníku nebo z ocele.
Indikátor Rosenkranzův (obr. 221.)
Vložka válcová E tvoří na spodní části válce u D parní plášť dostatečné délky, aby píst K i v nejvyšší poloze pohyboval se v chráněném válci. Menší mezera ponechává se mezi oběma válci i v hořejší části, s ohledem na roztahování se vložky E teplem. Vložka E jest vrchním koncem našroubována do válce zevního C tak, aby u x přesně dosedala a těsnila. Do vložky E zašroubováno jest víko R, na němž jest uloženo znamenací ústrojí. Obojek S jest otáčivě uložen, otáčení se provádí rukojetí P, otvorem S vypouští se ve válci kondensovaná voda. U předešlých indikátorů působilo proti tlaku páry jednoduché, kol pístnice se vinoucí, na obou koncích upevněné spirálové péro, které se časem za účinku tlaku prohnulo a doléhalo na stěnu válce. Nedostatku tomu čelí se spirálovým pérem dvojnásobně vinutým, které poskytuje více stabilnosti.
Celkový pohled na indikátor Rosenkranzův poskytuje obr. 222. Hřídelík B jest zaklouben na záznamné páce L, opřené o spojku T, taktéž zakloubenou nahoře i dole u A na víku. páka L končí tužkou nebo pérem D, jež těsně přiléhá k bubnu záznamnému. Mezi oběma kladkami vine se šňůra pohybující bubnem.