ZLATÉ HORY

Historie a současnost ložiska zlata evropského významu


Speleoterapie

Logickým důsledkem příznivého vlivu lesnatého terénu, horského ovzduší a vhodného důlního mikroklimatu, bylo založení ozdravného zařízení EDEL, zaměřeného na léčbu respiračních nemocí. Tato specializovaná léčebna, jediná svého druhu v České republice, pro svůj provoz přebudovala některé podzemní prostory bývalých rudných dolů.

Terénní část léčebny vznikla přestavbou vybraných důlních objektů (úvodní štola, trafostanice, remiza lokomotiv aj. - viz Konupčík, 2000), které jsou součástí štolového horizontu druhého patra ložiska Jih. Štolový horizont vyúsťuje na povrch v blízkosti areálu administrativních budov bývalých Rudných dolů Zlaté Hory. Na ložisku Jih byly ve 2. polovině 20. století těženy měděné rudy.

Vlastní rekostrukční práce v podzemních prostorách, určených pro provozování speleoterapie, spočívaly v demontáži důlního zařízení, zajištění stropů a boků chodeb, v úpravě počvy a zejména nové elektroinstalaci celého prostoru využívaného pro speleoterapii (Konupčík, 2000). Tyto práce byly provedeny v návaznosti na zahájení útlumového programu těžby rud ve zlatohorském rudním revíru. Útlumový program pro rudné hornictví v České republice byl vyhlášen v prosinci 1993.

Ústí štolového horizontu, včetně hlušinové haldy, bylo upraveno tak, aby byl celý objekt přirozeně včleněn do okolního terénu - viz obrázek 62.

obr. 62 - Speleoterapie, vstupní portál

Vstupní štola, začleněná do komplexu speleoterapeutických objektů, je dlouhá 555 m. Její úvodní část, která byla vyražena v navětralých horninách, je zabezpečena ocelovou obloukovou TH výztuží a betonovými pažinkami (obrázek 63). Více porušené části skalního masivu zajišťuje i betonová vyzdívka, jak je patrno z obrázku 64. Podstatná část vstupní štoly však byla vyražena v pevných horninách, nevyžadujících důkladné zabezpečení proti zřícení. Dlouhý rovný úsek osvětleného profilu štoly, tvořený pouze skalním masivem, patří v prostředí důlního podzemí Speleoterapie k nejúchvatnějším - viz obrázek 65.

obr. 63 - Speleoterapie, chodba s ocelovou TH výztuží obr. 64 - Speleoterapie, chodba s TH výztuží a betonovou vyzdívkou poruchové zóny obr. 65 - Speleoterapie, chodba vyražená ve skalním masivu bez výztuže

Úpravou podzemních objektů provozu vznikly různé sektory, určené pro realizaci procedur předepsaných pacientům. Na obrázku 66 probíhají pod dozorem terapeutů pohybová cvičení dětí. Provoz důlní speleoterapie nezapomíná ani na výuku školou povinných pacientů. Veškeré rehabilitační činnosti probíhají ve skalním masivu, v hloubce více než 100 metrů pod povrchem!

obr. 66 - Speleoterapie, pohybová cvičení

Ke komfortu zlatohorské speleoterapie náleží místnost určená k podávání občerstvení. Jak dokládá obrázek 67, stoly a poličky jsou zhotoveny ze žulových granitoidů variského stáří, vstupní areál z krystalických vápenců skupiny Branné (devon) a stěny tvoří přirozený skalní masiv Příčného vrchu (břidlice a kvarcity devonského stáří). Lze si přát exkluzivnější prostředí?

obr. 67 - Speleoterapie, bar