ZLATÉ HORY

Historie a současnost ložiska zlata evropského významu


Měděná štola

Současným trendem v mnoha hornických oblastech světa je rekonstrukce montanistických památek pro turistické a rekreační využití. Kladem těchto iniciativ je zachování důlních děl důležitých pro studium a dokumentaci různých historických etap těžby nerostných surovin, použitých dobývacích metod i geologických poměrů zastižených podzemními díly. Dalším pozitivem je vytvoření velmi atraktivního prostředí, umožňující návštěvníkům absorbovat zážitky, se kterými se na povrchu nesetkají. Velmi důležitou okolností je též zachování historické památky, dokládající technickou vyspělost a řemeslnou zručnost obyvatel příslušné země.

Na Zlatohorsku je v současnosti zpřístupňovaným důlním dílem komplex Měděné štoly, která je situována cca 1,5 km jižně od Zlatých Hor, nad státní silnicí Zlaté Hory - Heřmanovice. Práce jsou realizovány z finančních prostředků Ministerstva místního rozvoje ČR a města Zlatých Hor. Povrchový areál Měděné štoly je také součástí Zlatohorské naučné stezky (Večeřa, Večeřová, 2000). Ve starší literatuře je Měděná štola označována též jako Měděný důl (mapa 4).

mapa 4

V roce 1878 byla Měděná štola nazývána Fanny. Součástí štoly je ústupková jáma Johann, která byla založena zřejmě ve středověku (Večeřová, Večeřa, 2002). Měděnou štolou i šachtou Johann byly těženy Cu rudy, především chalkopyrit.

Nově upravené ústí Měděné štoly předkládá obrázek 68, vybudované v rekonstruovaném původním terénním zářezu. Terén v okolí ústí štoly má malý sklon, takže zvětrání hornin v daném místě dosahuje několikametrové hloubky. Zabezpečení vstupní části štoly, procházející svahovými sutěmi, bylo provedeno dřevěnou výztuží - viz obrázek 69. Zřejmě lze souhlasit s představou, považující vstup do štoly za předěl, na němž končí svět ticha opuštěného dolu, přerušovaného jen sporadickým odkapáváním vody, prosakující rozpraskaným skalním masivem.

obr. 68 - Vstupní portál, Měděná štola obr. 69 - Pohled ze štoly ven, Měděná štola

Vnitřní část Měděné štoly, jdoucí poměrně pevnými horninami, je vyztužena lehčí dřevěnou výztuží, jak vyplývá z obrázku 70. Výztuž je provedena v menším profilu, odpovídajícímu průřezu důlní chodby, vyražené v málo porušené skále.

obr. 70 - Dřevěná výztuž, úzký profil, Měděná štola