Nauka o stavebních hmotách
Stoličné zdvíhadlo
Stoličné či kolové zdvíhadlo vyznačeného typu v obr. 510., používá se v lomech jako vratidla k pracím, při níchž se břemena nejen zvedají, ale také posunují.
Stoličné zdvíhadlo záleží ze dvou bočnic ze svárového železa vzájemně dobře vyztužených v pevnou stolici, aby se při zatížení nebotrily. U spoda bočnic uložen jest na hřídeli buben o průměru pokud možno velikém, aby se lano před značným ohýbáním šetřilo. U levnějších zdvíhadel mívá buben hladký obvod, na nejž navíjí se lano často nepravidelně, zvláště je-li značně dlouhé, 60 až 80 m. Lépe sestrojená zdvíhadla mívají obvod bubnu opatřený závitně (spirálně) vysoustruženými žlábky, v nichž se lano v stejnoměrných závitech ukládá a tím mimořádně ušetřuje.
Na společném hřídeli s bubnem osazeno jest po zevnější straně jedné bočnice velké ozubené kolo, hnané několikerým převodem ozubených soukolí od hřídele klikového. V obr. 510. jsou vložená tři převodná ozubená soukolí, a to tak, že k tahání menších břemen upraven jest první převod u kliky na vysunutí, takže vysune-li se skutečně, zasahuje klikový pastorek do jiného ozubeného kola (v obr. 510. v pravo nahoře), na jehož hřídeli jest (v obr. neviditelný) pastorek, který pohání přímo velké ozubené kolo na hřídeli bubnovém.
Kliky jsou na zdvíhadle vždy dvě, u každé může pracovati jeden nebo dva dělníci. Na jednoho dělníka počítá se, že při osmi hodinné denní práci může u kliky vyvinouti sílu 8 až 15 kg. Kliky zřízeny jsou na přestavitelné pákové rameno, jehož různou délkou přizpůsobiti lze rychlost zdvihu velikosti zdvihaného břemene.
Pastorek na klikovém hřídeli lze také tak vysunouti, že nezasahuje do žádného ozubeného kola, takže při rychlém spuštění břemene, nebo při odvíjení lana kliky nevymršťují.
Zdvihadlo optřano jest vždy ústrojím zastavovacím, totiž rohatkou, mezi jejíž rohaté zuby zapadá při otáčení klikového hřídele kloubové zavěrací raménko zv. západka, která zamezuje spáteční pohyb klik, jakmile přestanou jimi dělníci otáčeti, čímž dociluje se náležitá bezpečnost při vytahování i spouštění.
V obr. 510. vyznačené zdvíhadlo jest opatřeno také rychle spouštěcím přístrojem, kterým se vymkne buben od hnaného soukolí, když se hodlá břemeno rychle spouštěti, anebo navinuté lano z bubnu rychle odvinouti. Při spouštění břemene s bubnu vymknutého ze soukolí, musí se buben arci brzditi, což děje se pásovou brzdou, která se pákou dle potřeby více méně přitahuje na brzdový kotouč, umístěný na bubnovém hřídeli. Při ručním odvinování lana z bubnu – jak to v lomech bývá třeba, nemusé se ovšem brzditi.
V kamenných lomech používá se stoličního zdvihadla vlastně jako vratidla k tahání či posunování velkých balvanů na příhodná místa, jakož i k nakládání jich na vůz po nakloněných ližinách či po tak zv. lihách prostřednictvím podložených dřevěných válečků.