STÁTNÍ DOLY NA STŘÍBRO A OLOVO V PŘÍBRAMI

Stav státního báňského a hutního závodu v Příbrami roku 1926

Technickou a administrativní správu závodu obstarává státní báňské ředitelství v Příbrami, podřízené přímo ministerstvu veřejných prací, odbor VII., (ústřední správa státních dolů a hutí). V čele ředitelství stojí odpovědný přednosta závodu, který koná měsíční porady o záležitostech technických a administrativních s přednosty jednotlivých technických oddílů závodních. Tyto oddíly jsou: oddělení dolové, oddělení hutní, odbor úpravárenský, odbor stavební a strojní, důlní měřičství a průbovna (laboratoř). Podle potřeby jsou jednotlivým oddělením přiděleni techničtí úředníci - inženýři, kteří za vedení příslušného přednosty obstarávají technickou službu. Odbor dolový má nyní tři důlní oddělení: anenské se šachtou anenskou a prokopskou, pak vojtěšské se šachtami vojtěšskou, mariánskou a ševčinskou (dříve Frant. Josefa) a konečně bohutínské se šachtami Bohutín I. a Bohutín II (dříve Štěpánka a Rudolfka).

Přímou dozorčí službu v jámě konají důlní dozorci v hodnosti úředníků skupiny D aneb podúředníků, kteří se doplňují z dělnictva, absolvují-li dvouletou hornickou školu s pololetní přípravkou. Stejně kvalifikováni jsou dozorčí orgány při huti, úpravně a při odboru stavebním a strojním. Dozorčí orgány posledně jmenovaného odboru jsou absolventy průmyslových škol mistrovských.

Jmenování a pensionování těchto dozorčích sil, jako vůbec všech pragmatikálních zaměstnanců vyhradilo se a podle zákona provádí ministerstvo veřejných prací. Veškeří úředníci, podúředníci a zřízenci jsou zařazeni do hodnostních tříd platných pro státní pragmatikální zaměstnance. Přijímati a dávati do provise dělnictvo náleží do pravomoci báňského ředitelství, jehož působnost jest přesně určena "Předpisy o působnosti a pravomoci úřadu správy státních dolů a hutí". Agendu administrativní, účtárenskou atd. obstarává sekretariát (přednosta jest JUDr.), pak podatelna, účtárna, pokladna, výpravna, spisovna, prodejna a nádražní skladiště, sekretariátu jest přiděleno oddělení pro bratrskou pokladnu.

Dělníci jsou zařazeni do dvojích platebních schemat. První schema platí pro dělníky obyčejné, druhé pro kvalifikované (řemeslníky atd.). Strojnící a topiči po zákonitě předepsaných pracovních letech dosáhnou míst zřízeneckých, event. podúřednických. V každé platební skupině jsou různé třídy mzdové.

Pracovní doba jest v dole (kde se do ní čítá i čas sjezdu a výjezdu) i na dni osmihodinná. Na huti jest při některých manipulacích a při jistých zdraví škodlivých výkonech předepsána kratší doba pracovní. Ranní směna počíná v jámě o 4., u dělníků na dni normálně o 6. hodině ráno. Lamači mají práci vesměs úkolovou a ostatní dělnictvo pracuje většinou ve směnách. Výplata mezd děje se po čtrnácti dnech.

Až do konce roku 1923 trvala ještě vlastní samostatná závodní pokladna bratrská, která se dělila na pokladnu nemocenskou a pokladnu zaopatřovací (provisní), jež měla dvě oddělení: sanační sa pak t. zv. oddělení nové. O těch bude ještě pojednáno.