STÁTNÍ DOLY NA STŘÍBRO A OLOVO V PŘÍBRAMI

Tříletí 1903 - 1905

Kutací práce v Kutné Hoře byly v říjnu 1903 zastaveny, stroje demontovány, budovy prodány, šachty zaklenuty a veškeré práce dne 30. května 1904 definitivně zakončeny.

Bohutínským překopem, hnaným na 17. obzoru nebyl hledaný Františkův couk vůbec nalezen.

V roce 1905 byl celý převod mariánského stoupacího stroje rekonstruován a vyměněn za silnější. Anenský stoupací stroj pracoval až do roku 1903 současně též jako vodárna. V tomto roce (1903) byly však veškeré pumpy odstraněny, čímž stroji značně odlehčeno.

Veškerému dělnictvu byly v roce 1903 povoleny nedělní přídavky.

Roku 1904 panovalo velké sucho, z toho povstala neúroda a vznikla nouze o potraviny a značná drahota. Ministerstvo povolilo proto dělnictvu zálohy, které činily 144.120 K. Od splácení těchto záloh prozatím upuštěno.

Jelikož uplynulo od roku 1875, co byl vydán slavnostní spis, již 30 let, jest zajímavo konstatovati, na kterých coukách se po těchto 30 tétech ještě dobývalo.

Byly to v revíru anenském: Hlavní couk vojtěšský, který se dobýval od 22. ku 29. patru, dále couk eusebský, dobývaný od 12. do 30. patra, eusebský ležatý (12. - 15. patro), eusebský visutý (13. a 14. patro), matkobožský (17. - 29. patro), matkobožský visutý odžilek na 27. patře, protiklonný (17. - 29.), protiklonného první visutý (16. - 19.), protiklonného druhý visutý couk (17. - 20.), janský (14. - 17.), Antonín (12. - 15.), Kateřina (13. a 14. p.), křížová rozsedlina (17. a 18. p.), Františkův třetí ležatý (13. a 14. p.), jakubský (14. p.), plochý Michal (14. a 15. p.), a konečně Karolina na 28. patře. Z těchto dobývek byly však některé pouhými nepatrnými zbytky, a to janský od 12. ku 14. patru, matkobožský na 20. patře, protiklonný a eusebský na 23. patře. Zbytky ty byly za rok úplně vyrubány.

V revíru vojtěšském s dobýval hlavní couk od 9. až na 32. patro, vojtěšský ležatý (21. - 31. p.), t. zv. k západu zapadající ležatý couk (25. - 27 p.), severozápadní (29. a 30. p.), eusebský (30. patro), ševčinský (18. - 32. p.), a protiklonný couk na 9. patře.

V Bohutíně se dobýval od 10. až na 18. patro couk klementský, od 8. k 11. patru t. zv. nový couk a od 2. až ku 12. patru blíže nepojmenovaných 7 nepatrných visutých couků a konečně od 8. ku 17. patru couk ležatý. Mimo couk klementský byly veškeré ostatní couky pouze podřadné a byly v krátké době úplně vyčerpány.

Dne 8. dubna 1904 zastaveny anenské stoupy.

Ve vojtěšském prádle prováděny pokusy se splavem Ferrarisovým, který se pro hrubší písky dobře osvědčil. U vojtěšských mlýnů počata stavba velkého kalojemu a hráze Thinnfeldova kalojemu zvýšeny o 1,6 m.

V úpravně se prováděly pokusy se sázením podle způsobu Deutschova, které však nedopadly příznivě. Jako každého roku bylo i tentokráte v úpravnách pečlivě vybíráno blejno zinkové, jehož se nahromadilo přes 20 vagonů, které byly nyní prodány. Blejno srostlé s ocelkem se sice také zvlášť vybíralo, ale dosti obtížná separace obou těchto minerálů odložena na dobu příznivější.

Rok po roce rostlo množství štěrku a hrubých písků, které od úpraven odebíraly státní dráhy a rozvážely je ke svým účelům až za hranice zemské. Tak odebraly v roce 1904 plných 5170 vagonů a některých letech ještě více.

Krušků, vybíraných a separovaných v úpravnách pro huť, stále přibývalo, naproti tomu klesalo množství rud leštěncových, dodávaných úpravnou do huti.

Aby se zamezilo vyvíjení prachu, byly svlažovány rudy při mělnění ve válcích a v kulových mlýnech.

Jelikož se zpracování kalů od stoup a mlýnů nevyplácelo, byla splavovna vojtěšských mlýnů v roce 1905 zastavena. V témž roce rozbourána též poslední ještě zbývající budova Thinnfeldových stoup a přilehlé návrší řádně upraveno a stromovím vysázeno. U bohutínského prádla postaveny menší dělnické lázně.

V roce 1903 spojeny poslední dosud nepřipojené manipulace hutní s centrální kondensací hutních kouřů. Při čištění kouřových komor získáno v tomto roce 3390 q prachu, který obsahoval 101,851 kg stříbra a 1500 q olova. V následujícím roce pak získáno 3224 q prachu s 102,573 kg stříbra a 1406,9 q olova, v ceně 34.171,90 K. Hutní ztráta olova klesla na 25,73 %.

Přestavba sedmiformové vysoké peci na pec o 12 formách minula se očekávaným příznivým výsledkem. Na těkavý prach z kouřových komor postaveno zvláštní skladiště a kouřové kanály, připojené k vysokým pecím byly přestavěny. Čtyři staré sháněcí peci rozbourány a na jejich místě postaveny dvě uzavřené peci přeháněcí a jedna malá pec sháněcí. Prosévání klejtu zařízeno na parní provoz a prosévadlo opatřeno exhaustorem. Pokusy, přimíchati kyzové výpalky do vypražené tekuté rudy, setkaly se se zdarem. Proveden i pokus, postačil-li by přirozený tah komínu centrální kouřové kondensace k tomu, aby odssával ode všech hutních manipulací kouře a plyny bez pomoci ventilátoru. Spojen proto ssací kanál přímo s kanálem výtlačným velkou nýtovanou rourou. Pokus se nezdařil. Odváděcí plynový kanál pražecích pecí přeložen byl, k vůli docílení lepšího tahu, mimo pražírnu. Aby se zamezilo zanášení odvodních plynových kanálů a rour z kychty vysokých pecí, byly kanály ty opatřeny objemnými sběrači prachu, které se dají zespodu snadno vyprazdňovati. Pattinsonova huť byla rozšířena o skladiště olova, kde byly umístěny též dva kotle k přetavování olova. Bývalá místnost extrakční adaptována za kovárnu. Extrakce chudých krušků a kalů byla sice technicky dobře proveditelna, ale jelikož se nevyplácela, bylo od ní upuštěno.

K ochraně dělnictva proti plynům a kouřům zavedeno ve všech manipulacích postřikování rud a jiných zdraví nebezpečných hutních poloproduktů vodou a u pecí upraveny nad pracovními otvory zvláštní lutny, plyny odvádějící.

Pro dělnictvo byly pořízeny umývárny, šatny a jídelny a to v nově vystavěné, 49 m dlouhé budově, v níž umístěny též sprchové, vanové a parní lázně. V další jedné menší budově zařízena též šatna, umývárna a jídelna. Podobná opatření provedena také ve shánírně a v továrně na olověné zboží.

Nové stavby vyžadovaly v tomto tříletí nákladu 18.089 K (lázně, umývárny, jídelny a šatny pro hutní dělnictvo), adaptace, přestavby a opravy, prováděné na rozpočet, 75.529,55 K.