STÁTNÍ DOLY NA STŘÍBRO A OLOVO V PŘÍBRAMI

Tříletí 1885 - 1887

Ručnímu vybírání krušků věnována byla v anenské prejtovně veškerá péče a dosaženo toho, že 41 % celkové výroby rud z dolu anenského a prokopského tvořily krušky, které obsahovaly 32,6 % veškerého stříbra, z tohoto důlního oddělení odvedeného. Výroba krušků se proti předcházejícímu tříletí zvýšila o 47 %. Rudy ty pocházely z couku eusebského, matkobožského a protiklonného. Couky mariánský a Marie Pomocnice byly při sledování úplně hluché.

Na rozkaz vídeňského ministerstva orby byl proveden nový soupis všech dobyvatelných rudných polí a zhotoveny důlní mapy, v nichž byly dobyvatelné i nedobyvatelné rudní partie zvlášť vyznačeny.

V roce 1884 začato s kutacími pracemi u Nové Hospody a v roce 1887 u Střebska. Kutání v Mirovicích, prováděné v létech 1885 a 1886 zastaveno, že nemělo úplně žádného úspěchu a rovněž zastaveno další hloubení dolu Bohutín II. (Rudolfka), ježto se mělo mylně za to, že šachta tato byla založena na nesprávném místě.

V roce 1885 prováděny kutací práce u Obecnice, neměly však žádoucího výsledku.

V Hoře Kutné založeny r. 1887 šachty "Na ptáku" a "Na rovině".

Na Prokopce vystavěna nová kotelna a ve staré kotelně počata stavba většího těžného stroje, který pracoval až dosud na dole vojtěšském, kde byl postaven stroj nový.

Na dole ševčinském byla zřízena malá prejtovna. Důl "Květná", ježto nebylo naprosto vyhlídek na úspěch, byl v roce 1885 zastaven, těžný stroj přenesen odtud na Řimbabu.

Na vojtěšském prádle postavena pokusmo 2 Karlíkova kyvadlová prosévadla, vojtěšské mlýny a stoupy II. dostaveny, tamní nová šlemovna rozšířena a postaven v ní též pevný Linkenbachův splav, který se však tenkrát neosvědčil. V anenských puchýrnách byl zřízen na haldě parní výtah se železnou, 10 m vysokou těžní věží ke zdvíhání jalovin. Lillské puchýrny byly v roce 1886 zastaveny a noční práce v úpravnách se, pokud bylo možno, omezila neb zrušila.

V roce 1885 zřízena byla z příbramského nádraží normální vlečka 1,7 km dlouhá do huti, kde byla postavena vagonová váha. Tamtéž rozšířeno skladiště na klejt, skladiště rudní, mísírna a sazebna rudy. Přístavba shánírny dokončena a postaveny v ní dvě uzavřené velké sháněcí peci. Též budova, kde stojí vysoké peci, byla rozšířena a postavena tam sedmá osmiformová pec vysoká.

V roce 1886 započato se stavbou továrny na olověné zboží a na broky a nahraženo provisorní elektrické osvětlení huti osvětlením definitivním systému Křižíkova.

Na Březových Horách dostavěna druhá polovina nocleháren a dělnické domky.

V roce 1885 dosáhl počet zaměstnaného dělnictva maximálního čísla, totiž 5931 mužů, nepočítajíc v to dozorčí personál.

Novostavby stály 396.305,86 K, adaptace, přestavby a opravy pak 147.712,38 K.