STÁTNÍ DOLY NA STŘÍBRO A OLOVO V PŘÍBRAMI

Tříletí 1882 - 1884

V r. 1882 přestalo se s úpravou krušků, ježto dosavadní manipulace byla příčinou velké ztráty kovů, a dodávány nyní rudy ty přímo do huti k tavení. Krušky se dobývaly hlavně na couku eusebském, částečně též na couku matkobožském a vybíraly se přímo v dole i pak na úpravně ručně. Měly 0,22 až 0,27 % stříbra a 13 až 27 % olova a přispěly hned v prvních létech vydatně k výnosu dolu anenského a k rozmnožení zásoby rud této šachty, jelikož se jich dříve vůbec zvlášť nedobývalo.

Poněvadž na dole kozičínském stavěny silnější stroje, byl důl ten až do září 1883 zatopen, načež počalo se s jeho odvodněním.

V roce 1884 zaražena lazecká šachta, aby byl snáze a rychleji prozkoumán t. zv. druhý nepojmenovaný couk.

Na dole Bohutín I. prováděny pokusy s Jarolímkovým ručním vrtacím strojem. Tamnější t. zv. nový couk, sotva jeho sledování počalo, úplně vyhluchl.

Na Lillce postaven r. 1882 nový kompoundní vodotěžný stroj s výpomocnou rotací, systém Regnierův (sestavený podle údajů rady J. Nováka).

Na Květné hnány překopy Brandtovým hydraulickým strojem vrtacím, výkon byl dobrý, ale drahý.

V roce 1884 prokután systematicky terén mezi šachtami Květnou a Sv. Horou kutacími příkopy, v celku 788 m dlouhými.

Roku 1883 zavedeny Novákovy stupnité rošty s vodním chlazením travers v topeništi, kteréžto zařízení se velmi osvědčilo, takže se ho až dosud užívá.

U lezného stroje anenského vyměněna a zesílena transmise a prodloužena tahadla až na 28. obzor. Tamní prejtovna byla prodloužena. Na dole mariánském byl postaven Pelzrův ventilator s pohonným Woolfickým strojem. Byl určen pro případ, že by dosavadní přirozená ventilace nestačila. Zároveň byl tam postaven silnější mokrý kompressor systému Staněk - Novák.

Při veškerých výměnách starých kotlů a při novostavbách byly zaváděny kotle Mühlhouzského systému o přetlaku 8 atmosfér. Těžný stroj prokopský obdržel větší válce.

Na Lillce byla vyměněna při stavbě nového vodozdvižného stroje tahadla a pumpy a pořízen ke změkčování příliš tvrdé napájecí vody aparát systému Derveaux.

Na Drkolnově byl vyměněn zlomený dřevěný hřídel těžného vodního kola za hřídel plechový, nýtovaný.

Důl Schwarzenberský byl po demontáži strojů zbourán.

Rozsáhlá přestavba vojtěšského prádla dokončena r. 1884 a postaven tam nový kompoundní parní stroj.

Na vojtěšských mačkadlech prováděny pokusy s deintegratorem a se Schrantzovým mlýnem. Mlýn tento se tak dobře osvědčil, že veškeré při úpravě zavedené Dingeyovy mlýny byly pak předělány na systém Schrantzův.

Stavba nových vojtěšských mlýnů a druhých puchýren byla roku 1883 dokončena.

Thinnfeldovy stoupy rozšířeny o novou splavovnu a vystavěna od nich úzkokolejná dráha až k huti, v délce 1240 m.

Na bohutínském prádle byl postaven nový sloučený parní stroj. Letní prádlo na Řimbabě rozšířeno a 1882 vybudováno prádlo definitivní.

Na huti byla postavena r. 1884 šestá kulatá vysoká pec o 8 formách a tři nové ležaté peci pražecí. Vystavěna dále nová klejtovna na třídění, balení a ukládání klejtu. V Pattinsonově huti byla postavena 2. cezecí pec a přenesen do ní starý pokusný aparát Pattinsonův. Shánírna byla rozšířena a pro kychtování vysokých pecí pořízen nový parní výtah s frikčními koly. K drcení krušku opatřeny 3 válcové drtiče na místo dosud používané rudní puchýrny. Továrna na výrobu zinkové běloby byla rozbourána, ježto se pokusy s výrobou této běloby nezdařily. V roce 1885 zavedeno firmou Gülcherovou provisorní elektrické osvětlení huti.

Na Březových Horách byly vystavěny: jednopatrový byt úřednický, velké dělnické lázně, polovina nocleháren pro přespolní dělníky, a počato se stavbou čtyř dělnických domků.

V anenském prádle byl postaven nový prací buben s příslušnými síty, sázečkami a otáčivými stoly. Pro další zpracování nejjemnějších kalů počaly se zařizovati smetací splavy a postaven též pokusný otáčivý kulatý splav kuželový v anenských puchýrnách.

Přestavby vojtěšského prádla a vojtěšských mačkadel byly dokončeny a postavena tam druhovadla. Ve mlýnech vystavena nová šlemovna.

Na nové stavby vydáno v tomto tříletí 601.020,64 K, opravy a adaptace stály 134.065,38 K.