PO STOPÁCH SLÁVY A UTRPENÍ
HORNICTVA NA PŘÍBRAMSKU
Prokopský důl
V roce 1832 byla založena Prokopská šachta pro jižní končiny Anenského dolu. V jejím okolí bylo dolováno již za starých dob, o tom bylo již mluveno. Na 13. patře “Prokopky” byl hnán překop, který se měl spojiti s překopem od Svatohorské šachty. Z několika rozsedlin však přišly velké vody a překop se musel mohutnou hrází uzavříti. V tamní hloubce je nadrženo celé jezero vody.
Jdeme-li polní cestou, t. zv. Zelenou, od Příbramě mimo Weilovu vilu, přijdeme k menší haldici, proti níž vedla šikmo do hloubky pod velkou haldu štola k vodnímu kolu prokopskému.
Prokopka má starou tradici z dob hornických parád. Jest nejvyšším místem Březových Hor a proto horníci s její haldy střílívali z moždířů. Hornické parády byly úzce spjaty s hornickým životem, o čemž bylo již dříve mluveno.
“4. července 1859, jakožto o výroční slavnosti havířské sv. Prokopa, byl blíže šachty Svato-Prokopské posvěcen nový litý kříž, na jehož lité podstávce stkví se zlatý nápis “Gott segne den Bergbau”, na zadní straně jsou krásné emblemi “víry, náděje a lásky” a umučení Páně, po pravé a levé straně krásné havířské znaky.”