PO STOPÁCH SLÁVY A UTRPENÍ
HORNICTVA NA PŘÍBRAMSKU
Vysoká Pec
Zbytky železných pecí, zbytky strusky, neklamného to průvodce slévárenství, nacházíme u nás velmi často. V Čechách byla již v 9. a 10. století tak rozšířena výroba železných předmětů, že se z Čech vyvážely srpy a kosy do Německa, kde se železné nářadí v Čechách vyrobené vyměňovalo za sůl. Zvláště v západních Čechách se vyráběly lopaty, motyky a rolnické nářadí. V r. 1702 - 3 založila Příbram u Bohutína vysokou pec, podle níž je jméno tamní obce. Železné rudy se dobývaly většinou ve štolách u Žežic, Vojny, Hájů, Hatí, Svaté Hory, Nové Hospody, u Střelnice v Příbrami, u Lázu nad pilou, Orlova,Německé Lhoty, Sádku, Německých Pasek, Květné, u Černých jam, Brodu, Jerusaléma, Lešetic, mezi Slivicí a Milínem, u Lazska, v Pahorku u Březových Hor, u Tisové, V Matějské štole u Podskalí v Příbrami, u Řimbaby a j. Většinou to býval hnědel a krevel. Rudy manganové prolínaly často horninami a zbarvily je do černa.
Aby vody z lesů od Lázu a Bohutína neodtékaly nezužitkovány, byl založen Vysokopecký rybník (“Pecovák”). V úřední zprávě z r. 1767 se projevuje jednomyslné mínění, že se má tento rybník založiti “...unterhalb, wo der aufgelassene Przibramer Eysen-Hochofen gestanden” (kde stávala opuštěná příbramská vysoká pec). Je uchována smlouva Matěje Blažka, rybníkáře, ze 6. září 1767 o zžízení hráze tohoto rybníka. Zní:
“Já nížepodepsaný dosvědčuju tímto, že sem se zavázal tu v Příbrami, nad starou pecí k ruce kverkovského hlavního důlu vyměřenou hráz proti následující ceně vystavěti: --- od vykopání a vypěchování Gruntu, který ale zpředu dobrou maznicí 1 sáh tloušťky, ostatní s hlínou 5 sáhů tloušťky 4 lokte hloubky pěchovati se má a každého sáhu v kostce, to jest sáh šířky, 1 sáh dýlky a 1 sáh hloubky 2 zl. --- Od tarasu ku kterému on sobě rovněž kamení lámati a voziti se zavazuje ˝ sáhu tloušťky veskrz od každého 4hranného sáhu 1 zl. Ku které práci on nejméně 100 dělníků pojíti chce, aby s takovou tím spíšej hotový býti mohl.”
Pod hrází rybníka byla pak postavena vysoká pec a později vedle cvokárna. Dosud pod drnem je znáti množství strusky z dob bývalého tavení. Místu tomu se říká Na struskách. Příbramští tam tavili železnou rudu a ve 3 hamrech železo kujnili. První hamr byl u Vysoké Pece, druhý nedaleko Kášova mlýna v Podlesí a třetí na místě dnešní huti.