PO STOPÁCH SLÁVY A UTRPENÍ
HORNICTVA NA PŘÍBRAMSKU
Povýšení Březových Hor na královské horní město
V německé listině čteme: “My, FRanz Josef První, z Boží milosti císař rakouský, apoštolský král uherský, král český, dalmatský, chorvatský, slovinský, haličský, lombardský a ilyrský, arcivévoda rakouský, velkovévoda krakovský, Vévoda lotrinský, salcburský, štýrský, korutanský, kraňský, bukovinský, horno - i dolnoslezský, velkokníže sedmihradský, markrabě moravský, okněžněný hrabě habsburský a tyrolský atd. atd. cítíme se pohnouti z Naší cís. a král. moci Naším rozhodnutím ze dne 20. dubna 1896 věrné město Březové Hory, v Našem království Českém v nejmilostivějším uznání řádného řízení obce a jejího význačného horního závodu na prosbu zástupců obce, povýšiti na královské horní město.
Současně jsme potvrdili Našemu věrnému král. hornímu městu Březovým Horám užívání níže popsaného městského znaku, totiž: modrý štít s příčně vyznačenou městskou zdí s cimbuřím, za níž bystupují dvě věže s cimbuřím ukončené červenými špičatými střechami, každá opatřena černým oknem se stříbrným křížem, to vše je vystavěno ze stříbrných kvádrů. V červeném otvoru dveřním ve zdi po stranách se dvěma zlatými křídly dvežními s černým kováním a se zlatou padací mříží do poloviny vytaženou jest viděti zkřížený hornický mlátek a želízko se zlatými držadly, mezi něž je vložen dorůstající stříbrný půlměsíc. Mezi oběma věžemi se vznáší stříbrný štítek, na kterém lze spatřiti přirozeně malovanou břízu, jež byrůstá ze zelené trojhory z paty štítu vystupující. Na štítu leží pětizubá městská koruna. Štít drží dva svátečně odění horníci nesoucí kladivo na rameni, postaveni na zlaté arabesce pod štítem se rozprostírající.
Na znamení toho vlastnorušně jsme podepsali tento diplom Naším císař. jménem a připojili pečeť Našeho císařského Veličenstva atd ...
V Našem říšském hlavním a sídelním městě Vídni 19. ledna roku tisícího osmistého devadesátého sedmého.
Franz Josef
Dr. Kazimír hrabě Badeni,
ministerský předseda”