Dějiny českého rudného hornictví v letech 1918 - 1945
Tuhové hornictví
Ložiska tuhy byla soustředěna do několika oblastí krystalinika Českého masivu. Hlavní naleziště se nalézala v jižních Čechách v pošumavské oblasti u Českého Krumlova (Hůrka, Černá, Mokrá, Hodnov, Katovice, Chvalovice a Chrášťany), na Moravě v severomoravské oblasti na Českomoravské vysočině mezi Poličkou a Kunštátem (Velké Tresné, Čučice a Náměšť). Mimo to byl znám větší počet izolovaných výskytů, z nichž větší význam mělo ložisko v Kolodějích nad Lužnicí.
Těžbou tuhy se v období 1918 - 1945 zabývaly tyto závody : v Katovicích Česká společnoct tuhových a uhelných dolů (Böhmische Graphit- und Kohlenwerke) do roku 1922, v Českém Krumlově Krumlovské závody na těžení tuhy bratří Poráků do roku 1923, v Hůrce České tuhové závody akc. spol. (důl Vilemina, jáma 60 m hluboká), v Černé Tuhové závody F. N. Schwarzenbergského báňského ředitelství (jáma 70 m hluboká), v Chvalovicích Jáchymovské těžařstvo pro výrobu radia a jiných horních a hutních výrobků se sídlem v Praze do roku 1925, v Netolicích Netolické tuhové závody F.X.Kinského, v Moravském Starém Městě Tuhové závody důlní společnosti A. a M. Buhl (Graphitbergbau Gesselschaft A. u. M. Buhl) (štoly Franciscus ve Viganticích, 500 m dlouhá a Carolus v Koldštýně, 1700 m dlouhá) a Tuhové závody Staroměstského těžařství Alberti - Závody na tuhu Alberti akc. spol. (štoly Hubertus a Caroli u Koldštýna, Aloisi Františka a Bedřich v Malém Vrbně), ve Velké Tresné Západomoravské tuhové doly M. Weypustek (jáma 15 m hluboká) a v Čučicích důl Anna-Maria-Vlasta Živnostenské banky v Praze do roku 1924.
Mimo provoz zůstala po válce řada závodů, v nichž se dříve úspěšné těžilo, např. v Dolních Chrášťanech (jáma 20 m hluboká) a v Dolní Třebové (jáma 24 m hluboká) Průmyslových závodů J. Šmída v Rakovníku, důl Pomocné štěstí v Jobově Lhotě J. Beera a A. Dworschaka, důl Josef v Předměstí Starostenského úřadu osady města Poličky, důl Amalie v Svínově Jana Schwarzenberga v Krumlově, Černý důl v Římavě Moravské montánní společnosti v Brně, důl Tomáš v Louce společnosti Aflanzer Graphit- und Kalksteingewerkschaft ve Vídni, důl Josefi v Čučicích Ed. Elbogena ve Vídni, důl na tuhu v Sychrotíně, důl Bernard v Bohdalově České úvěrní banky a úvěrního ústavu v Praze a další.