Parní stroje, parní turbíny, parní kotle
Poplašné signály pro napájení
Poplašné signály pro napájení obstarávají aparáty, které účinkují teprve, kdy voda v kotli buď klesla pod normál, nebo dosáhla-li náplň kotle určité meze. Přístrojů takových jest celá řada, některé zde podrobně uvádíme. Ukazovatel stavu vody "Amphlett" s poplašnými píšťalami (obr. 194., 195. a 196.) sestává z litého tělesa s velikým ciferníkem a z dutého železného plováku. Plovák stoupá a klesá zároveň s hladinou vodní v kotli a přenáší pohyb tento ozubenou tyčí na ozubenou výseč kola naklínovanou na hřídel, který jest ve spojení s ručičkou ciferníku.
Těsnění provádí se kuželem na hřídeli tak upevněným, že tlak páry tiskne širší základnu hřídele do připojeného lůžka a sice silou tím větší, čím větší jest napjetí v kotli. Dle stavu vody v kotli otáčí se rafije od normálního znamení vzhůru nebo dolů a ukazuje nejen číselně, ale i názorně, v jaké výši jest hladina vodní v kotli. Uvnitř pouzdra nachází se na stěně nad sebou dvě páky, spojené s ventilem poplašné píšťaly, na hřídeli plováku umístěny jsou dva posuvné a šroubem snadno stavitelné kroužky s výběžky, které při klesnutí nebo stoupnutí plováku na určitou výši narážejí na páky ventilů a uvádějí v činnost dotyčnou píšťalu. Píšťaly mají rozdílný zvuk, nízký stav vody označující píšťala zvučí hluboce, druhá má zvuk vysoký. Z počátku vydávají píšťaly pouze jednotlivé zvuky a teprve když voda klesla nebo vystoupila trvale nad normál a píšťalou proudí nepřetržitý paprsek páry, ozývá se zvuk celistvý. Přístroj umístí se na kotli v místě, kde vření vody jest nejmenší. Upevnění děje se ve zvláštním hrdle, přinýtovaném ke kotli. Nachází-li se toto místo daleko od stanoviště obsluhovatele, takže by pozorování rafije působilo obtíže, může se ciferník umístiti na místě příhodnějším a spojení jeho s aparátem provede se případným převodem. Přístroje tyto má na skladě firma Pick & Winterstein v Praze. Blackův přístroj poplašný pro kontrolování stavu vody v kotli sestává z dvojdílné trubice ve spojení s uzavíracím kohoutem a z poplašné píšťaly (obr. 197.). pojení mezi píšťalou a trubicí přerušeno jest zátkou z kovové snadno tavitelné směsi. V trubici nachází se voda, která za normálního stavu vody v kotli se udržuje ve stejné výši. Jakmile však voda v kotli klesne pod normál, vytéká voda z trubice do kotle a pára přichází v přímý styk se zátkou, která se roztaví a uvolní páře cestu k poplašné píšťale.
Vysokým napjetím páry v kotli nebo i zevním vlivem mohlo by se státi, že by voda v trubici se vyhřála na onen stupeň, při němž se zátka taví, ve kterém případě by nastal plný poplach. V těchto případech se voda ochlazuje zvláštní trubkou chladící, která se spirálově vine. Spojení přístroje s kotlem omezuje se v případě potřeby, jmenovitě při vkládání nové zátky, uzavíracím kohoutem, který se však za normálního chodu kotle pojistí zevně plombou, aby snad náhodou nebo úmyslně nebyl aparát vypnut z činnosti. Trubice do kotle sahající ponořuje se pouze do hloubky nejmenšího dovoleného stavu vody a upevní se pomocí flanče na stěně kotle. Přístroj ten účinkuje pouze při klesnutí hladiny vodní v kotli. Přístroj Blackův má na skladě firma Pick & Winterstein v Praze. Jednodušeji je upravena parní návěstní píšťala s kuličkou. V pevné kovové trubici přinýtované ku stěně parního kotle uložena jest tyč plováku, na jejíž zevním konci nachází se kulička, kterou se uzavírá přístup páře k píšťale umístěné na nejvyšším místě trubice. Pokud voda v kotli se nachází v přiměřené výši, tlačí plovák kuličku k otvoru píšťaly. Klesne-li voda v kotli, uvolní se tlak plováku a kuličky a pára prouděním píšťalou působí poplach. Výhodou u tohoto aparátu jest okolnost, že jest topiči mechanismus jeho naprosto nepřístupen, dále že nevyžaduje po daném poplachu zvláštního složitého a nákladného ustavení a že dává znamení již tehdy jednotlivými přerušovanými signály, kdy voda v kotli nejnižší mezi se blíží.