Elektrické osvětlení jeskyň Sloupsko - Šošůvských
Leopold Luner, technický úředník, Brno
Jeskyně Sloupsko - Šošůvské u Macochy na Moravě známy jsou nejenom našemu lidu, nýbrž i cizincům, přece však ne tak, jak by si toho zasloužily. Za jednu z hlavních příčin toho nutno pokládati špatné osvětlení, jakým do nedávné doby byly opatřeny. Trvale osvětlena byla jenom jeskyně Eliščina, a to acetylenem, do ostatních partií voděni byli návšrěvníci za svitu ručních acetylenových lamp, při větších návštěvách podělen každý druhý neb třetí svíčkou. Rozumí se samo sebou, že při tomto osvětlení nemohl návštěvník vidět do detailu všechnu tu krásu, kterou jeskyně tyto v sobě chovají, mnoho zůstávalo zrakům jeho úplně ukryto a tak odnášel si odtud dojem neúplný.
Rozvíjející se u nás elektrisace přinesla i Sloupským jeskyním satisfakci. Městys Sloup jest od počátku loňského roku připojen na Západomoravské elektrárny. Po zavedení proudu jednáno bylo úsilovně o tom, aby také jeskyně, v nichž zatím mnohé nové objevy byly učiněny, byly řádně osvětleny a tím ve větší zaslouženou známost uvedeny.
Za pomocí Zemského výboru moravského byla celá věc uskutečněna a objednávka na úplné osvětlení zadána firmě Bartelmus, Donát a spol. v Brně, která na základě zkušeností, nabytých při montáži jeskyň Macošských a Postojenských, svěřenou sobě práci k největší spokojenosti provedla.
Osvětlené jeskyně odevzdány byly veřejnosti za přítomnosti zástupců vlády 26. srpna 1923.
Byl mi svěřen technický dohled a vedení montáže. Jelikož stavba tato byla čistě specielní a ne nezajímavá, umínil jsem si, ct. čtenářstvu objasniti trochu blíže způsob, jakým byly jeskyně tyto osvětleny. Doufám, že mnohého bude tato věc zajímati. Ještě nežli začnu o montáži, dovoluji si upozorniti, že jeskyně Sloupsko - Šošůvské mají celkovou rozlohu asi 4 - 5 km a dělí se na staré jeskyně Sloupské a novější jeskyně Šošůvské nebo Brouškovy a jsou přístupny dvěma vchody asi 600 m od sebe vzdálenými.
Před započetím montáže bylo nutno uvažovati o osvětlení, jakého budeme užívati při práci. Byla to jedna z nejdůležitějších věcí, která musela býti v každém případě spolehlivá, aby nebyla práce zdržována.
Jelikož měli jsme z počátku k dispozici proud ze sítě (3x380/220) a práce se soustřeďovala na menší okrsek jeskyň, užívali jsme osvětlení elektrického. Později však, když se práce rozšířila na větší oblast, stávala se manipulace s provisorním vedením nepraktickou a v práci zdržující a tu sáhli jsme k obyčejným ručním karbidovým lampám, které se nám výborně osvědčily, ježto každý dělník mohl se světlem libovolně a podle své potřeby volně disponovati. Lampy tyto vydržely při jednom plnění asi 4 - 5 hodin. Kromě lampy musil být každý dělník opatřen alespoň kouskem svíčky a zápalkami, aby v případě, že by lampa vypověděla službu, mohl se dostati na světlo. Já sám jednou opomenuv, jsem v jeskyních "zatměl", což není nic příjemného. Jelikož řečené jeskyně jsou velmi vlhké, bylo nutno užít k jejich instalování prvotřídních, vlhku vzdorujících hmot. Jako materiálu rozváděcího použito bylo olověných káblů, částečně také měděného drátu holého i isolovaného. Většinou použito bylo ovšem káblu a sice pro vedení napájecí výhradně káblu panceřového, pro menší úseky a dobočky k lampám holého káblíku olověného, který se dal velmi pěkně přizpůsobit různým formám skalním a tím přívod k lampě učiněn naprosto neznatelným. Nejsilnější dimense použito bylo 3x16+10 mm2 (napájecí), na odbočky k lampám a menší úseky holý káblík 2x2,5 mm2 neb 2 x 1,5 mm2. Celková délka namontovaných kábelů obnáší asi 4450 m. Pro tenký káblík zkonstruovali jsme zvláštní miniaturní hlavičky, odbočky a káblové koncovky pro vyústění k lampě kulatého tvaru, které se velmi osvědčily. V celku je káblových hlav, spojek, odboček a lampových koncovek namontováno asi 450 kusů.
Holý a isolovaný drát na isolátorech použit byl hlavně z důvodů úsporných, ale v menší míře a sice jen tam, kde nerušil celkového dojmu. Tohoto je namontováno asi 1750 běž. metrů. Důležito bylo vyřešit způsob kladení kabelů. Na místech, kudy se nechodí, nebo kde se dal dobře zastřít, položen byl prostě na zem. Při přechodech přes cesty byl zakopán do země. V úzkých chodbách, jakých jest ve Sloupských jeskyních mnoho, musil se kabel upevniti přímo na skalní stěnu. Dálo se tak pomocí háčků a plochého železa 3 - 4 mm silných, zabetonovaných do skály, do nichž se kábely v místě uložení ovinuté jutou zavěsily. Vnitřní šířka háčku volena tak, aby ovinuté kábely šly do háčků těsně. Jednotlivé háčky zasazovány as 1 - 1,30 m; případně i více od sebe, uprostřed mezi háčky byly kabely ovinuty jutou a svázány tenkým měděným vázacím drátem. V případě, že se od takto na skalní stěně uložených kábelů odbočovalo k lampě, byla odbočka posazena na 2 blízko sebe namontované háčky, což jí zaručovalo úplné spolehlivé uložení. Měly-li tyto úzké chodby boky hlinité, vybrala se prostě v takové stěně asi 20 cm hluboká rýha, do níž se kabely uložily a opět hlínou přikryly, takže unikají úplně zrakům návštěvníků, jsou však vždycky lehce přístupny. Tenké kábely k lampám přichycovaly se na stěnu skalní malými poolověnými příponkami, připevněnými šroubky do zápustek, což bylo přímo ideální. V místě, kde byl holý olověný káblík zvlášť vystaven nebezpečí mechanického poškození, navlékla se naň isolační ocelová trubka. Popsaný způsob ukládání káblů osvědčil se nám jako velmi dobrý a praktický.
Kábely vtahovány byly v co možno nejdelších délkách, aby bylo co nejméně spojů. Bubny s kabely postavily se ke vchodu, nasadily na osu a řada 20 - 40 lidí vnášela kabely do jeskyň. Kabely vtahovány zpravidla tři, jeden napájecí, jeden přímý mezi přepínače a jeden pro odbočování k lampám. Uloženy byly zatím provisorně, až po zhotovení všech odboček v příslušné partii položeny od montérů definitivně na své místo a shora popsaným způsobem upevněny.
Co se týče osvětlovacích těles použito bylo více druhů. Předně obyčejné porcul. vodotěsné objímky, dále vodotěsné armatury od 60 - 1000 W buď s čistým neb mdlým sklem, zvláštní armatury celomattové "Kandem" a reflektory "Wiscott" 1000 W. Žárovek použito většinou půlwattových pro jejich intensivnější světlo. S výhodou použity také žárovky Philips. Celkem namontováno bylo 223 osvětlovacích těles. Přípojná hodnota úhrnná jest 27 kW.
Způsob připevňování lamp byl následující:
Do stěny skalní zasazen hák, jenž na svém konci nese zvláštní kulatou káblovou koncovku, mající na spodu očko, v němž visí objímka. Z kábl. koncovky vyveden jest přívod hacketalovým drátem do objímky. Holý káblík veden ze spodu háku a přidržen k němu ovinem jutou a tenkým vázacím drátem. Druhý způsob jest takový, kde objímka jest zatmelena přímo na hák. Při lampách stropních zasazen prostě do stropu malý háček nesoucí koncovku s objímkou.
Nejchoulostivějším úkolem bylo správné umístění žárovek. Tyto bylo nutno umístiti tak, aby krápníkové skupiny byly osvětleny z boku a aby byla utvořena jistá hra stínů, která je nutna k docílení magického effektu. Při tom ovšem žárovku nesmělo být vidět. To dalo často dosti hledání vhodného místa. K tomu účelu se nám velmi dobře hodily malé karbid. lampy o veliké svítivosti, pomocí nichž jsme definitivní umístění žárovek stanovili. K této práci musil být klid a čas a proto prováděla se obyčejně po práci třeba pozdě do noci. Jistým vodítkem byl nám i seznam žárovek vypracovaný p. vrch. radou Bočkem, který mi byl dán k dispozici.
Bylo to nějakého lezení, zejména v nedostupnějších partiích, po čtyřech, po břiše, jak bylo možno. Mnohdy jsme byli celí umazáni, promočeni, ale což to bylo všechno proti tomu, že jsme zvítězili nad tmou a zářivými paprsky polili tu tichou, studenou, ve tmě zrodivší se krásu. Nezapomenu nikdy té radosti, jakou jsme všichni měli, když jeskyně Eliščina - nejmalebnější z jeskyň Sloupských - ponejprv byla ozářena elektrickým světlem. Jednotlivé stalagmity a shora visící stalaktity jakoby se byly oděly novým rouchem. A přál bych vám vidět ten údiv, jaký jeví dnes návštěvníci, kteří vstoupí do jeskyně Eliščiny, do Varhanové kaple, do jeskyně Palackého s Naglovou propastí 116 m hlubokou - největší to jeskynní propastí vůbec, která při dřívějším osvětlení byla téměř bezcenná, dnes však pohými 2000 watty elektr. energie proměněné ve světlo, vrhané dvěma úplně ukrytými čirými žárovkami po 1000 wattech, tvoří unikum, které byste jinde marně hledali.
A což teprve když vstoupíte do jeskyně Brouškovy, kde tisíce a tisíce miniaturních a nejpitoresknějších krápníkových útvarů se třpytí v jasu paprsků neviditelných světelných zdrojů. Návštěvník zastaví bezděky svůj krok při vstupu do této síně. S velikou výhodou užili jsme zde také dlouhých žárovek sufitových, a sice byly namontovány za krásné průhledné stalagmity, které jejich účinkem jsou úplně prosvětleny, což zejména z dálky působí neobyčejně magicky.
Větší a vyšší prostory, jako je jeskyně Eliščina, První dóm, Dóm nad propastí, ozářeny jsou velmi pěkně visutými armaturami celomattovými 1000 watt, které se mohou pomoci rumpálku spouštěti. Lampy tyto umístěny jsou až 15 m vysoko. Dalo nám to pernou práci, nežli jsme horní kladky zasadili, v jeskyni Eliščině musili jsme za tím účelem stavět zvláštní lešení a kdo dnes přijde do Dómu nad kolmou propastí, zahledí se s respektem na visutou armaturu 1000 watt zavěšenou téměř nad propastí přes 70 m hlubokou.
Světlo lije se tak majestátně s hůry a osvětluje kdekterý koutek, že teprve dnes je vidět tu ohromnou velikost vodou vyhlodaných prostorů, kterými právě Sloupské jeskyně se mohou honositi. Jenom netopýr sem tam mihne se vedle lampy nespokojen, že jej ta novota ruší z jeho klidu.
Doufám, že celkové uspořádání lamp se nám zdařilo, čehož nejlepším důkazem jest posudek návštěvníků.
Celá instalace jeskyň jest rozdělena na 15 okruhů zvlášť vypínatelných částečně na vypínače, většinou však na schodišťové přepínače, aby při návštěvách mohla býti jedna partie za druhou rozsvěcována a předešlá opět zhasnuta. Tyto vypínače a přepínače jsou lité, úplně vodotěsné, speciální výrobek firmy Voigt a Häffner, Frankfurt n. M. Pojistky jsou trubkové, Diazed a normální Edisinovy. Vypínače s pojistkami montovány jsou na mramorových deskách drženými 4 podpěrami ve skále. Tyto vypínací desky nacházejí se na rozhraní jednotlivých jeskynních partií, kde obyčejně končí výklad průvodcův. Káblové hlavy montovány jsou za deskami vždy několik na společné železné konzole vedle sebe. U každého ze 2 vchodů do jeskyň jest zvláštní rozvodná deska, k níž jde káblový přívod do sítě a na níž namontovány jsou hlavní vypínače, pojistky a elektroměr. Celé napájecí vedení, které jeskyněmi probíhá a z obou stran jest napájeno ze sítě, jest uprostřed v t. zv. Starých Skalách rozpojovatelné trubkovými pojistkami.
Zařízení toto má svůj dobrý účel, že v případě poruchy jedna polovice jeskyň není závislá na druhé. Normálně pracuje se do kruhu. Samo sebou se rozumí, že všechny železné součásti jsou řádně uzemněny a sice na měď. plotny. Různé součástky instalace jsou natřeny skalní barvě podobným lakem, takže instalace jest v celku málo nápadná, což jest její nepostrádatelnou předností, ježto nekazí ráz jeskyň.
Instalace jest dnes již bezmála rok v chodu a ačkoliv jsou Sloupské jeskyně velmi vlhké, nevyskytla se dosud sebe menší porucha, což může fě Bartelmus, Donát zajisté jen ke cti sloužiti.