Zaplynování chodby na dole Doubrava 12. 8. 2004

Ve čtvrtek 12. srpna 2004 došlo v odpolední směně v lokalitě Doubrava Dolu ČSA v Karviné k smrtelnému úrazu dvou horníků, kteří vstoupili do zaplynovaného důlního díla.

Situace

Chodba č. 7 3911 II, v níž došlo k mimořádné události, byla vyražena v roce 2002. Její východní část byla ve staničení 154 m znepřístupněna uzavírací hrází H3 zřízenou při likvidaci otevřeného ohně na kříži s chodbou č. 7 3939 a jižní odbočka byla uzavřena hrází H6 postavenou po vyklizení porubu č. 3 3952. Uvedené uzavírací hráze H3 a H6 jsou v bezprostřední blízkosti kříže chodeb a jsou vzájemně otočené o 90o.

situace místa úrazu

Předmětná chodba č. 7 3911 II byla odvětrávána separátním větráním sacím elektrickým ventilátorem WLE 1005 B umístěným v průchodním větrním proudu na chodbě č. 7 4011 I jižně od základny č. 7 4011. Objemový průtok v průchodním větrním proudu činil 1 580 m3.min-1. Ve stejném místě byl do odbočení lutnového tahu instalován i záložní ventilátor APXK 630 napojený na vzduchovou energií. Ten však byl zaslepen.

Od ventilátoru k hrázím byl veden lutnový tah DN 800 mm, který končil 2,3 m od uzavírací hráze H6. Na konci lutnového tahu u hráze byl objemový průtok 310 m3.min-1 (na sací straně ventilátoru 440 m3.min-1). Bez zjevných netěsností činila účinnost větrání 72 %.

Ve vzdálenosti 2 m od hráze H3 bylo pod stropem umístěno čidlo na CH4 s vyvedením sledování na stanoviště inspekční služby.

Mimořádná událost

Osádka čtyř pracovníků měla na chodbě č. 7 3911 II. provádět přibírku naplaveniny na počvě důlního díla pomocí přibírkového stroje Hausherr. Na stroji došlo k přetržení pásnice a tak předák poslal jednoho pracovníka na povrch do dílen pro náhradní díl.

Ve 21:00 h došlo k výpadku el. energie a tím k zastavení separátního větrání zmíněného pracoviště. Předák pracovní skupiny odešel k telefonu a volal inspekčnímu technikovi, který ho informoval o poruše na el. zařízení a dal mu pokyn, ať zkusí ventilátor zprovoznit. Rovněž mu sdělil, že čidlo u hráze H3 už vykazuje 4 % CH4. Po opětovném telefonickém sdělení předáka, že ventilátor nelze uvést do provozu, zajistil inspekční technik odstraňování závady v trafostanici elektrikářem.

Osádka přibírkového stroje odešla do průchodního větrního proudu. Za několik minut předák rozhodl, že se osádka vrátí zpět do nevětrané chodby a bude pokračovat v opravě přibírkového stroje. Po uplynutí asi 45 minut od zastavení větrání poslal předák jednoho pracovníka na konec nevětrané chodby k hrázi H3, kde měli bedny s nářadím pro pilu a metr. Po cca 10 minutách odešel za ním směrem k hrázi i předák.

Když se vrátil pracovník, který z povrchu přinesl náhradní díl k opravě přibírkového stroje, šli oba zbývající z osádky do nevětrané chodby směrem k hrázi a voláním a máváním světly se snažili s nimi navázat kontakt, ale nikdo se neozýval ani neviděli světla. Když pocítili nevolnost a potíže s dýcháním, vrátili se na základnu do průchodního větrního proudu a volali inspekční službě. Ve 22:20 h dostali od inspekčního technika pokyn zůstat na místě a informaci, že povolává důlní výjezd pohotovosti HBZS s lékařem.

Ve 22:25 h byla porucha v trafostanici odstraněna a ventilátor zprovozněn.

***

Na ústí chodby přišli záchranáři ZBZS, kteří tam byli vysláni inspekčním technikem a šli do již větrané chodby na její konec k hrázi H3. Před hrázi ve staničení 143 m nalezli vedle sebe oba pohřešované, kteří již nejevili známky života. Snažili se je oživovat až do příchodu výjezdové čety záchranářů HBZS s lékařem, který však po jejich prohlídce konstatoval exitus a resuscitaci zastavil.

Vyšetřovací pokus

V souvislosti se zjišťováním příčin vzniku smrtelných úrazů a za účelem ověření vývoje důlního ovzduší po přerušení separátního větrání byl proveden vyšetřovací pokus.

Pokus uskutečnila vyšetřovací komise s dvěma četami záchranářů s použitím dýchacích přístrojů v období, kdy vývoj barometrického tlaku odpovídal setrvalému poklesu od počátku směny postižených, až po ukončení vyšetřovacího pokusu.

Po vypnutí elektrické energie a ventilátoru WLE 1005 B byla provedena řada měření plynového snímku v místě nálezu postižených a před hrázi H6. Níže jsou uvedena jen vybraná měření vypovídající však dostatečně o složení ovzduší v předmětné chodbě po zastavení větrání.

koncentrace plynů

koncentrace plynů po zastavení větrání

Proč?

Postižený 35letý předák měl třináctiletou praxi v dole a absolvoval kurz předák – kombajnér příprav a úspěšnou zkoušku na 7. tarifní stupeň. Druhý postižený 34letý pracovník s tříletou praxí v dole absolvoval kurz technologie ražení a dobývání a úspěšnou zkoušku na 5. tarifní stupeň. Oba byli proškoleni a prokazatelně seznámení s technologickým postupem a havarijním plánem pro pracoviště, který pro případ zastavení větrání nařizoval odchod do průchodního větrního proudu a hlásit se inspekční službě.

Předák nařídil odchod do průchodního větrního proudu, ale po krátkém čase, kdy nebylo ještě větrání obnoveno, dal pokyn znovu vstoupit na nevětrané pracoviště a pokračovat v práci. Postižený pracovník i předák věděli, že je větrání zastaveno a přesto k hrázi šli.

Ani si sebou nevzali sebezáchranné přístroje.

***

Při mimořádné události, kdy byly zbytečně ztraceny dva lidské životy byla v souvislosti s úrazovými ději porušená řada bezpečnostních předpisů. Tato pochybení již nelze zvrátit, ale musí být varovným poučením pro všechny, protože každé porušení bezpečnostního předpisu může skončit tragédii.

Ing. J. Šebesta

ZBZS OKD