Požár těžní věže na dole Petr Cingr (Michal) v Ostravě-Michálkovicích 24. května 1964

V nedělní odpolední směně dne 24. května 1964 bylo nutno provést opravu zachycovacích zubů a stavítek v úrovni výjezdové narážecí plošiny a další práce při údržbě těžního zařízení.

Údržbář jámy navrhli mistrovi, aby k usnadnění a urychlení prací použili elektrického svařovacího zařízení, které bylo nedaleko v třídírně. Mistr souhlasil a údržbář, který neměl oprávnění ke svařování, začal svařovat.

Svařování nebylo povoleno, nebyl vypracován technologický postup, práce nebyla hlášena inspekční službě. Okolí místa svařování nebylo zajištěno proti vzniku ohně, nablízku nebyly přiměřené hasící prostředky. Svařování bylo prováděno neodborně.

Krátce po začátku svařování, v 15:28 h, došlo k zapálení snadno vznětlivého mazadla a uhelného prachu odstřikujícím žhavým kovem. Oba viníci se snažili zabránit rozšíření ohně, ale holýma rukama mnoho nedokázali. požár se rychle rozšířil v jámové budově a do těžní věže, silně znečištěné mazivy, v krátké době zasáhl i těžní lana a dvě z nich v okamžiku přepálil. Spodní klece se zachytily na 18. patře a na ně spadla stržená lana. Přístup do dolu hlavní jámou byl uzavřen. Zplodiny hoření byly vtažnými větry nasávány do dolu. Bylo přímo ohroženo osazenstvo odpolední směny. V dole bylo 47 horníků, kteří měli provádět různé práce na opravách a údržbě. Povolané pohotovostní čety záchranářů z HBZS a jednotky protipožárních útvarů požár zcela zlikvidovaly v 18:30 h.

Některé jednotky důlních záchranářů se ihned přesunuly na vzdálenou výdušnou jámu Oskar, aby se dostaly k ohroženým 47 horníkům v důlním poli. Při průzkumech na 18. patře zjistili záchranáři již u výdušné jámy obsah0,05 % kysličníku uhelnatého a viditelnost zde byla do 10 m.Vedoucí likvidace havárie rozhodl zastavit hlavní ventilátor a větrání převést i za cenu celkového snížení množství větrů na další výdušnou jámu. Na jednotlivých patrech se mezitím již shromažďovali ohrožení, a po změně větrání již v čerstvých větrech, zachránění horníci.

Téměř všichni pracující v dole použili k záchraně sebezáchranné přístroje. Někteří si je nasazovali ihned, jakmile zpozorovali hrozící nebezpečí, někteří až na příkaz z povrchu. Vzhledem k nebezpečí brali záchranáři do dolu pro ohrožené i izolační sebezáchranné přístroje SK 4. Díky rychlé akci nedošlo ani k jednomu případu otravy kysličníkem uhelnatým.

Zatím již provedli záchranáři průzkumy na všech patrech až k vtažné jámě, aby ověřili, zda požár nepronikl do dolu a nehrozí tak nové nebezpečí. Z povrchu současně záchranáři profárali celou vtažnou jámu až po 18. patro lezným oddělením.

Výsledky všech průzkumů byly příznivé a v 19:28 h již byla jáma Oskar opět výdušnou. Původní systém větrání dolu se obnovil.

  pořár těžní budovy dolu Michal - Petr Cingr  
důl Michal - Pter Cingr důl Michal - Petr Cingr důl Michal - Petr Cingr
důl Michal - Petr Cingr důl Michal - Petr Cingr důl Michal - Petr Cingr
důl Michal - Petr Cingr důl Michal - Petr Cingr důl Michal - Petr Cingr