Průval bahnin na dole Zápotocký v OKR 11. 11. 1964

Dne 11. 11. 1964 na ranní směně v 10:45 h došlo k průvalu zvodnělého zakládkového materiálu ze zasypávané větrní jámy č. 2. Při průvalu byla zakládkovým materiálem zaplavena důlní díla v okolí jámy až do vzdálenosti 400 m. Čtyři postižení horníci, kterým se již nepodařilo uniknout, byli vyproštěni po obtížných zmáhacích pracích během 12 dnů.

Větrní jáma č. 2 byla vyhloubena na úroveň 4. patra do hloubky 334 m. V hloubce 35 m se nacházela 3 m mohutná vrstva vodonosného štěrku, která byla v jámě zabudována tybinkovou výztuží. Přítok vody do jámy byl v množství 10 l/min.

Zasypávání jámy začalo počátkem září haldovinou (3700 tun) promíchanou s popílkem (6100 tun), s přestávkami podle množství přísunu hmot. Přitékající voda nebyla samostatně odváděna. V místě vodonosné vrstvy byla zhotovena jílová zátka (850 tun).

Důlní prostory na 4. patře měly být podle projektu odděleny od jámy na západní straně 25 m mocnou zátkou ze zakládky mezi dvěma zděnými hrázemi (postavena však byla jen jedna hráz o tloušťce 90 cm), na východní straně měly být zazděny hrázové objekty a prostor mezi nimi založen zakládkou (byly uzavřeny pouze dveře a za nimi byl popílkem zaplaven prostor části ochozu). Sypaná haldovina měla mít maximální zrnitost 50 mm a popílek promícháván v poměru 3:7.

Jak provedení uzávěr v dole, tak technologie sypání nebyly dodrženy, což společně bylo základní příčinou tragické nehody. Hráze na 4. patře nemohly udržet hydrostatický tlak zvodnělé zakládky 3,8 až 4,6 Mpa, který vznikl zejména tím, že popílek při nasycení vodou přes 40 % se stává tekoucím s minimálním úhlem vnitřního tření.

Druhý den po průvalu spadla jílová zátka do hloubky asi 250 m. Na ní se začala hromadit přitékající voda, hladina stoupala o 3,5 m za 24 hodin. V dole se proto urychleně stavěla při vyprošťování obětí ochranná dřevěná bariéra, pod jejíž ochranou se budovala vodní hráz.

Dne 30. 11. 1964 došlo k novému průvalu, který narušil budovanou vodní hráz. Záchranáři pracující na této uzávěře byli včas varováni příznaky zvýšeného přítoku vody a včas se uchýlili do bezpečí. Po přívalu byla na tomto místě zhotovena hráz z pytlů. Pytle byly naplňovány na místě vyplaveným materiálem, Hráz byla podle možnosti armována kolejnicemi, potrubím, dlouhým dřevem apod. K dalšímu průvalu došlo za 10 dní, přičemž z ponechané odvodňovací trubky stříkala voda do vzdálenosti 8 m.

Jáma byla v konečné fázi likvidována zasypáním drcenou struskou.