Stokování měst, čištění a užití vod stokových
Shybky
Shybky naskytují se na křižovatkách s jinými velkými stokami, s potoky, s mlýnskými náhony, ale též s velkými řekami a p. a to tehdy, nelze-li projektovanou stoku položiti v souvislém spádu zcela pod překážkou.
Úplná shybka jest tehdy, když strop shybky leží pode dnem přívodní i odpadní stoky. Hydraulicky není úplná stoka ničím jiným, než potrubím pod tlakem (obr. 233. a 234.)
obr. 233. a 234.
Neúplná, poloviční shybka jest ona, kde za mírných stavů vytvoří se souvislá hladina od horní stoky shybkou dos toky dolení; teprve za vyšších stavů, které shybku zcela zatopí, stává se úplnou (obr. 235.).
obr. 235.
Pro shybky volíváme zpravidla průřez kruhový a řešíme ho početně pro podmínku samočinného proplachování shybkového potrubí, t. j. pro průtokovou rychlost největšího příronu nejméně 1,0 m, možno-li raději větší, asi 2,0 m, aby náplavy a uchyceniny na stěnách byly proudem unášeny.
Nebývá však snadnou úlohou této podmínce vyhověti: potrubí 500 mm má teprve při spádu čáry tlakové 1 % průtočnou rychlost 1,91 m a dopraví 375 l vody. Větší průřezy stokové leží obyčejně v trati o malém spádu, zejména v doleních polohách, kde kříží vodotoky. Nelze-li tudíž na shybce vytvořiti skok ve spádu, nezbývá než postarati se o občasné proplachování, napouštěním vody říční za vyšších stavů vodních (obr. 236.), nebo jinými pomůckami opatřiti so proplachování a čištění.
obr. 236.
Při výpočtu budiž vzata v úvahu skutečná délka potrubí jakož i nesmí býti zanedbány hydraulické odpory z délky, drsnosti a při změně směru se naskytující při vtoku z nádrže do trubice.
Přechody z volné stoky do shybky na konci horním i dolním dějí se v komorách shybkových potřebných pro uklidnění vtoku a výtoku i pro manipulaci při prohlížení a čištění shybky.
Nehledě k zařízení vstupnímu jest v horní komoře i stoka vypínací, přetok to z volné stoky přímo do řeky za nízkých stavů říčních; stoka vypínací budiž opatřena stavidlem, aby vyšší říční stavy nezatopily komoru (obr. 237.).
obr. 237.
Dále bývá v horní komoře potrubí napájecí pro napouštění vyšší vody říční k proplachování shybky. Brlení, stavidlo na shybce a manipulační lávka doplňují zařízení horní komory.
V dolní kom oře je taktéž spojení s řečištěm a sice stokou vylehčovací, kteráž leží nad příhodně nízkým stavem říčním, opatřena jest stavidlem a slouží hlavně k tomu, by při proplachování zjednána byla větší tlaková výška. Podle daných místních poměrů jest žádoucno shybku někdy úplně vyčerpati, pak se doporučuje opatřiti dolní komoru čerpadlem, po případě i jeřábem k protahování čistidel, upevněných na ocelovém lanu a jdouchích shybkou.
Shybky se osvědčují jen za dokonalého stavebního uspořádání, při bedlivém dozoru a provozování. Jednou z hlavních pomůcek bezpečnosti provozu jest zdvojení shybek. Klademe tudíž dvě potrubí vedle sebe, aby, když jedno na čas z chodu se vyřadí, druhé mohlo je plně nahraditi.
Shybková potrubí jsou buď ocelová (pro menší kalibry), nebo nýtovaná plechová, nejméně 10 mm silná; nýty uvnitř mají ploché hlavy k vůli hladkosti vnitřku. Potrubí musí býti dokonale uloženo na spolehlivý základ, horem chrání se před nárazy zabetonováním, proti postranním výmolům pak štětovými stěnami. Příklad: pařížská shybka, obr. 238. V obr. 239. uveden příčný řez pražské shybky, uspořádání shybkové komory patrno z dříve uvedeného obr. 207, který zde přetiskujeme.
obr. 238. a 239.
obr. 207.
Kladení shybkového potrubí děje se v jímkách za vyčerpané vody u malých toků, kde možno vodu žlabem převésti nebo stranou odvésti ihned v celé délce, u velkých říčních profilů po částech.
V podélném průřezu může býti vytvořena shybka buď přímočaře, aneb ve vlnité křivce, přimykající se tvaru překážky (koryta říčního). Přímočarým shybkám, jichž montáž jest snažší, dáváme spád k dolení komoře, aby se v prohlubni usazovaly hrubší nečistoty, jež se občas odstraní.
Vtok i výtok mívá konicky rozšířený tvar, lépe ještě tvar nahoru troubovitě vytočený, aby kontrakce byla co nejmírnější (obr. 240.). U tvaru prohloubeného napomáhá lepšímu vtoku i výtoku šikmá poloha trubice i stačí tu upraviti pouze rozevření ve zdivu.
obr. 240.
V novější době užívá se pro shybky s výhodou trubic železobetonových.