Stokování měst, čištění a užití vod stokových

Trubice osvětlovací a ventilační

Trubice osvětlovací a ventilační naskytují se nejčastěji na trubních řádech, nemíníme-li na každém zalomení vyzdívati ihned vstupní jámu, anebo kde křižovatky ulic a tím i vstupní jámy – byť na přímé trati – jsou vzdálenější 60 m. Ventilační trubice osazujeme též v konických klenbách nad stokami v mrtvých cípech kleneb komorových vůbec, aby se v nich nesrážely stokové plyny (obr. 208. a 209.).

obr. 208 obr. 209

obr. 208. a 209.

Kameninové osvětlovací trubice o průměru 150 až 200 mm osadíme svisle na dobře podepřený tvarový kus A z trubní stoky, hrdly vzhůru až ku poklopu, pečlivě je zatemujeme a vazkou zeminou zapěchujeme (obr. 210.). Dbáme toho, aby poklop byl na dřevěném nebo betonovém věnci tak osazen, aby při ssednutí a při otřesech z pojíždění nákladních vozů netlačil na trubici.

obr. 210

obr. 210

Jest s výhodou užíti trubice osvětlovací zároveň pro větrání; proto volíme poklop s prolamovaným víkem a úchytnou nádobou (obr. 211.). Pro tuto však třeba dosti místa i volíme tudíž pro poklop přiměřeně vyšší podezdívku o dosti širokém základě, jelikož spočívá na zapěchovávce; anebo pošineme v poklopu větrací otvory stranou trubice, aby nemohlo do ní padati smetí. Obdobné uspořádání osvětlovacích trubic lze vytvořiti, použije-li se zdiva betonového.

obr. 211

obr. 211.