ZLATÉ HORY

Historie a současnost ložiska zlata evropského významu


Úvod

Zlaté Hory, město s bohatou hornickou tradicí a turisticky vděčným okolním horským terénem, se nalézá na severním úpatí Zlatohorské vrchoviny. Na obrázku 1 vidíme Zlaté Hory téměř z ptačí perspektivy, jak se jeví návštěvníků rozhledny na Biskupské kupě. Esteticky působící věž rozhledny si může čtenář prohlédnout na obrázku 2, současně s členem Císařské městské gardy. Každoroční slavnostní vystoupení tohoto vojenského klubu je připomínkou porážky pruských vojsk u Zlatých Hor v roce 1779.

obr. 1 - Zlaté Hory z rozhledny na Biskupské kupě obr. 2 - Rozhledna na Biskupské kupě s císařským gardistou z 19. století

Zajímavé panorama Zlatých Hor od jihu, včetně areálu bývalých rudných dolů, se otevírá z luk u sedla Vorwiz, při příjezdu do Zlatých Hor z Vrbna pod Pradědem. Tentýž pohled nabízí obrázek 3, na němž kromě města a jeho horského okolí, lze pozorovat areál bývalých Rudných dolů a poutní kostel marie Pomocné. Byl zcela obnoven v letech 1992 až 1995 a jak dokládá obrázek 4, byl velmi citlivě zasazen do přírodního prostředí. V okolí poutního místa byly ve středověku těženy křemenné žíly se zlatem.

obr. 3 - Areál bývalých Rudných dolů Zlaté Hory ze sedla Vorwiz obr. 4 - Poutní kostel Panny Marie Pomocné (Maria Hilfe)

Pozoruhodnostmi Zlatohorsko nešetří ani ve svém širším okolí - jednou z dominant je rozsáhlé rašeliniště na Rejvízu s čarokrásným Velkým mechovým jezírkem - obrázek 5. Nalézá se na náhorní plošině ve výšce cca 700 m n.m., asi 9 km jihozápadně od Zlatých Hor.

obr. 5 - Velké mechové jezírko na Rejvízu

Zlatohorsko nabízí také možnost poznávání báňské historie severovýchodního koutu České republiky. Jde o různorodé montanistické památky, kterých se v okolí Zlatých Hor nalézá poměrně velký počet. Značný rozsah důlních prací vyplývá z významu Zlatých Hor, které patřily v minulosti k význačným ložiskům zlata ve střední Evropě. Podle některých indicií je pravděpodobné, že těžba zlata z naplavenin zdejších potoků byla zahájena před více než dvěma tisíci lety. jak rýžování zlata v minulosti vypadalo, přibližuje rytina z díla Jiřího Agricoly (1556).

Moderní připomínkou historického významu Zlatohorska je Hornický skanzen, který je budován na řece Olešnici nedaleko státní silnice Ondřejovice - Zlaté Hory. Je zde postavena replika stoupy a mlýnu pro zpracování zlaté rudy. Stoupa a mlýn pro drcení rudy pracovaly v minulosti u každého dolu, těžícího zlato z pevných hornin. Výstižně nejdůležitější část mlýnu, tj. stoupy drtící zlatonosnou rudu, zobrazil ve své rytině J. Agricola (1556).

Exponáty Hornického skanzenu byly zhotoveny z finančních prostředků Města Zlatých Hor a Ministerstva místního rozvoje ČR. V současné době je ve výstavbě replika hornického srubu. Finanční prostředky poskytl Olomoucký kraj z Operačního programu 2002. Hornický skanzen navazuje na bohatou hornickou tradici Zlatých Hor a četné monstanistické památky v jejich okolí a má velký význam pro rozvoj turistického ruchu v regionu Zlatohorska. Současná replika "Zlatých mlýnů" je znázorněna na obrázku 6, činnost stoup na drcení rudy na obrázku 7. Provozovatelem "Zlatých mlýnů" je zlatohorské městské muzeum, které v rámci vlastivědného programu příležitostně pořádá rekonstrukci mletí zlaté rudy, včetně rýžování rozdrcené vsázky.

obr. 6 - Replika "Zlatých mlýnů" vybudovaná v oblasti Měkkých dolů obr. 7 - Stoupy na drcení zlatonosné rudy, replika "Zlatých mlýnů"

Další zážitky čekají návštěvníka na terénních vycházkách po naučné stezce, vedené přes nejvýznamnější báňské objekty Zlatohorska. Důlní činnost probíhala především v útrobách Příčného vrchu vypínajícího se do výšky téměř jednoho tisíce metrů nad mořem. Pozůstatky těžebních prací nalezneme i na severním a východní úpatí Příčného vrchu, kde se odehrávala těžba zlata z říčních a svahových usazenin. Informace k bohaté důlní činnosti a erudovaný výklad k expozici hornické historie podají pracovníci Hornického muzea ve Zlatých Horách. Exteriér budovy muzea, jedné z nejstarších budov ve Zlatých Horách, najdete na obrázku 8.

obr. 8 - Hornické muzeum ve Zlatých Horách

Kniha, která spočinula ve Vaší ruce, si klade za cíl provést Vás nejvýznamnějšími památkami a pozoruhodnostmi Zlatých Hor a jejich okolí. Trasa, kterou lze z obsahu publikace vysledovat, je vedena napříč hornickou historií Zlatohorska. Kromě běžně dostupných povrchových scenérií nabízí též pohled do historických i novodobých důlních děl, která jsou od poloviny 90. let 20. století uzavřena. Další fotografie barevné přílohy jsou věnovány zlatohorským minerálům, které patří ke geologickým materiálům, vyhledávaných mnoha zájemci u nás i v zahraničí.

Kniha vznikla za finanční podpory Krajského úřadu Olomouckého kraje a Městského úřadu ve Zlatých Horách, který sídlí v renovované historické budově - obrázek 9. Dále se na vyžádání finančně podíleli: firma Kuttna - Kutná Hora, Vydavatelství časopisu Minerál - Brno, Sanatorium EDEL - Zlaté Hory a Jaromír Král - Prostějov. Vlastivědné muzeum v Olomouci poskytlo barevné fotografie důlních děl i zlatohorských minerálů, které byly zhotoveny v rámci grantu Ministerstva kultury ČR: "Významné mineralogické lokality severovýchodní části Českého masivu v 19. století a jejich minerály ve sbírkách moravských a slezských muzeí" (Novotný, Zimák, 2003). Autorský kolektiv uvedeným právnickým osobám vyjadřuje svoje poděkování. Starostovi Města Zlatých Hor, ing. Milanu Rácovi, náleží dík za spolupráci a cenné připomínky.