Nauka o stavebních hmotách

Dráhy lanové, jich konstrukce a vybavení

Lanové dráhy jsou k provozování ve velkých kamenných lomech zvláště příhodno dopravným či transportujícím prostředkem, a to hlavně svou nezávislostí na poměrech území, neboť zprostředkují dopravu na lanu napnutém od stojanu vysoko nad územím, normálně 4 m, ale dle potřeby také až 40 m.

Zřízení lanové dráhy jest velmi jednoduché. Na stojanech buď dřevěných (obr. 618.) anebo železných (obr. 619.) v normální vzdálenosti 30 až 100 m – abnormálně 800 až 1100 m – napnuta jsou dvě lana nosná a dvě lana tažná či vlečná, vždy jeden pár těchto lan slouží k dopravě v jednom směru, druhý pár ve směru opačném.

Nosné lano, zvané tak proto, že nese dopravované břemeno, jest na sloupech souvisle uloženo, silně napnuto, nepohyblivo a tvoří vlastně sjízdnou či oběhovou dráhu. Pro sestrojení lana jest ovšem v první řadě směrodatnou váha dopravovaného nákladu i s vozíkem, pak rozpjetí lana od podpory k podpoře a množství těžby.

Jako nosného lanapoužívá se jednak závitně krouceného, tak zv. závotového či spirálního lana z kulatých ocelových drátů, obr. 620., a jinak také závotového lana z tvarovaných či faconových drátů, či tak zv. uzavřeného lana, obr. 621. a 622. Z uzavřených lan osvědčuje se zvláště dobře “lano simplex”, obr. 622.

Pro trvanlivost nosného lana jest velice důležito, aby udržováno bylo v stálém napjetí, při čemž ovšem musí býti dbáno toho, že se lano protahuje působením zatížení a zvýšené teploty, a zkracuje se snížením teploty.

V náležitém napjetí udržuje se lano napínadlem. U krátkých lanových drah stačují jako napínadla silná péra, ale užívanějšími jsou obecně napínadla závažová či zátěžná, která vyhovují všem požadavkům. Napínadla tato záleží buď z truhlíků naplněných kamením nebo pískem, anebo z desek betonových nebo litinových, které zavěšeny na řetězech nebo zvláštních lanech vedeny jsou přes kladky k nosnému lanu tak, že jej napínají.

Na jednom konci jest nosné lano drženo či upjato kotvidlem, na opačném konci napínáno napínadlem.

Vzdálenost mezi jedním kotvidlem a napínadlem nosného lana bývá 1000 až 3000 m. Má-li na př. lanová dráha délku asi 1000 m a jen dvě koncové stanice, tak jsou nosná lana na jedné stanici zakotvena, na druhé napínána.

Je-li vzdálenost stanic na lanové dráze větší než 1000 až 3000 metrů, jest třeba zříditi na trati jedno po případě několik kotvidel a napínadel.

Nosná lana bývají dodávána o délce 100 až 400 m a spojují se v souvislé lano násuvkou.

Traťové zásuvky složeny jsou ze dvou kuželitých spolu svorníkem spojených objímek, v nichž konce lan jsou kuželitě upevněny.

Lana závitně zkroucená z kulatých drátů mívají délku 100 nejvýše 400 m, poněvadž kulaté dráty nesmí býti po délce pájeny, kdežto u lana “simplex” nejsou spájená místa tvarových drátů – jak zkušenostmi potvrzeno – nijak závadné; proto sestrojiti lze lano “simplex” o jakékoliv délce bez všelikých spojovacích násuvek.

Tažné či vlečné lano slouží k tahání zavěšených vozidel na laně nosném. Jest to drátěné, tenké, ohebné, bezkoncové či spojité lano, složené ze závitně zkroucených praménků ocelových kulatých drátů (obr. 623.). Tažné lano vedeno jest na stojanech prostřednictvím nosných kladek lana tažného, které jsou tak umístěny, že jedoucím vozidlům nijak nepřekážejí. Na stanicích vedeno jest tažné lano přes žlábkované kotouče a na jedné ze stanic zvoří takový kotouč část napínadla tažného lana, které obdobně jako u lana nosného, udržuje lano tažné ve stálém napjetí. Na některé stanici jest pak alespoň jeden z kotoučů, přes něž jest tažné lano vedeno, kotoučem pohonovým, t.j. na svislém hřídelu uklínovaný vodorovný kotouč uváděn jest v otáčení buď nějakým motorem, anebo (jako u lanové brzdové dráhy) ve spádu převahou pudné složky z vlastní váhy naložených vozů dolů sjíždějících nad pudnou složkou u prázdných vozů nahoru jedoucích. Pohonovým kotoučem jest bezkoncové lano uváděno do neustálého oběhu a tím dopravuje k němu připnutá vozidla v jednom i opačném směru.

Je-li na trati dopravováno více vozidel jest jimi patrně tažné lano mezi stojany neseno, jinak vznáší se mezi stojany zcela volně.

Vozidla. Vedle nosného a tažného lana jest třetí důležitou částí lanové dráhy vozidlo s příslušenstvím, které má různou podobu podle dopravovaného nákladu (obr. 624. a 625.)

Každé vozidlo záleží z oběžného soukolí = dvojkolí či obíhadla, ze závěsu, doptavního nářadí a spřáhla či svěradla.

Běhounové soukolí záleží ze dvou ocelových kladek, osazených za sebou mezi dvěma ocelovými bočnicemi a to prostřednictvím¨hřídelku, který jako rozpěrací svorník svírá mírně obě bočnice. Hřídelek vyrobený z nejlepší kelímkové oceli jest dutý a slouží k pojetí tuhého tuku jako nazadla hřídelových ložisek. Mazání jest samočinné, tuk vniká totiž radiálně vrtanými dírkami k lůžku hřídele. Oběžný věnec kladek jest žlábkovitě vysoustružený, takže oběžnému soukolí zajišťuje bezpečný běh po nosném lanu.

V nejnovější době dodává firma J. Pohlig v Kolíně n. R., která ve stavění lanových drah těší se světovému jménu, oběžné soukolí s lůžky kulovými – po případě kladkovými, které vyniká zvlášť lehkým chodem. Vozíky lanové dráhy o kladkových lůžkách v oběžném soukolí vyžaduje k pohybu svému jen poloviny tažné síly jako soukolí o vůžkách obyčejných. Všeobecně používání kulového lůžka znesnadňuje jen jeho větší cena.

Vozová závěsa zpracovaná z plochého železa jest na oběžném soukolí jednostranně a točivě svorníkem zavěšena, takže na ní rovněž točivě osazená dopravní korba (obr. 624.), po případě jiné dopravní náčiní s nákladem (obr. 625.), udržuje se i v prudkém svahu nosného lana vždy v poloze svislé.

Dopravní nářadí má ovšem podle dapravovaného nákladu různý tvar. Pro dopravu drobného i kusového kamene, písku, odkryvných zemin, rudy, uhlí a pod. jest příhodná závěsná korba, která snadným sklopením kolem čepů v závěse najednou se vyprazdňuje. Jednoduché opatření zajišťuje samovolné její sklopení.

Spřáhlo či svěradlo, jímž se uvádí zavěšené vozidlo do vleku tažným lanem, sestrojuje se nyní tak, aby se samočinně k lanu připřáhalo a také odpřáhalo. Dělník obstarávající připřáhnutí vozů v nákladišti nebo ve stanici přisune prostě vůz k obíhajícímu tažnému lanu, které při pouhém doteku s spřáhlem ihned jej uchopí a vůz uvádí do vleku, aniž třeba aby dělník na spřáhlo nebo na lano sáhl. Rovněž vypřáhnutí děje se při doběhnutí vozu do výkladiště nebo do stanice bez přičinění dělníka.

Nákladiště a výkladiště. Obecně vyžaduje každé místo, kde se náklady na lanovou dráhu nakládají nebo z ní skládají, zařízení stanice jako nákladiště a výkladiště. Jedno i druhé záleží z pořadí železných nebo dřevěných stolic a na nich visutě uloženého jednoho pásma dvojhlavých kolejnic. Železné stolice (obr. 626.) záleží z ohnutých U želez, a dřevěné stolice (obr. 627.) sestrojeny jsou ze sloupků do země zakopaných a z vodorovných ližin. Na spodní straně ližin uložena jest pak visutá kolejknice asi 2 m nad půdou, takže dělníci mohou pohodlně podcházeti. Takto upravené nákladiště jako visutá dráha může býti umístěno v blízkosti, nebo opodál dráhy lanové. K takto upravenému nákladišti lanové dráhy vyváží se kámen z lomu po zatímných kolejích – nikoli na obyčených vozíkách, - nýbrž přímo naložený v závěsných korbách lanové dráhy, které k tomu účelu překládají se na zvláštní podvozky (obr, 628.). Na podvozkách naložené korby zatlačí dělníci po zatímných kolejích k nákladišti, kdež závěsné korby najedou svým obíhadlem na kolejnici visuté dráhy, po níž jsouce zatlačeny k dráze lanové, přecházejí na lano nosné a také obráceně.

Vykládání či skládání materiálu z korbových vozíků lanové dráhy děje se jednoduše sklopením korby kolem otočných čepů na závěse.

Lanové dráhy v kamenných lomech v Čechách jsou zřízeny na různých místech. Tak na př. v žulovém lomu “na Korcích” u Vorlíku nad Vltavou, ve vápencových lomech u Hostína poblíž Berouna, kdež slouží k převážení vápence z rozsáhlých etážových lomů mezi Hostínem a Srbskem přes Berounku (obr. 629.) k nákladišti České západní dráhy.

V obr. 630. vyznačena jest koncová stanice této lanové dráhy, před níž upraven jest želený ochranný most nad kolejemi České západní dráhy, aby nahodile snad spadlý závěsný vozík z lanové dráhy nezpůsobil nehodu na kolejové dráze. Takové ochranné mosty jsou předepsány také nad silnicemi.

V obr. 631. vyznačena jest pak dřevěná galerie jako vlastní výkladiště lanové dráhy v její koncové stanici. Závěsné korbové vozíky zajíždějí po pevné koleji na galerii, kdež se bočně vyklápějí na šoupačku, takže vápenec padá přímo do vozů železničních.

V obr. 632. vyznačena jest lanová dráha na odklízení materiálu z odkrývky v lomech bratří Kieferů v Duisburgu, na níž korby vozíku vyprázdňují se samočinně v odlehlém místě od vlastních lomů na velikou hromadu, takže hospodárnému provozování lomu nijak nepřekážejí. – K takovému účelu jsou ovšem lanové dráhy ve velkých kamenných lomech výborně způsobilé.