Nauka o stavebních hmotách

Dlátové vrtáky do vrtacích kladiv

Příhodné dlátové vrtáky, které se nasazují do vrtacích kladiv jsou tyto:

Plný či massivní dlátový vrták (obr. 463.) mívá obyčejně osmihranný dřík a dlátový břit vykovaný v témž tvaru i rozměrech jako ruční dlátový břit, od něhož se liší jen větší délkou a zvláštní úpravou osazné hlavy, kterouž se vrták nasazuje do zástrčního či zásuvného konce vrtacího kladiva.

Aby vrták ze zástrčního konce vrtacího kladiva nevypadl při jeho přenášení a vyndávání z vrtané díry, opatřena bývá osazní hlava vrtáku tak zv. kladinou, t.j. rozšířeným okolkem na přechodu z hlavy do dříku vrtákového. Nad kladinou jest hlava vrtáku aspoň v jisté délce do čtverhranu sehnaná, aby se vrták, osazený v kladivu také ve čtyrhranném otvoru, sám, neotáčel, nýbrž jen při otáčení vrtavího kladiva; nad touto čtverhrannou dírou bývá ještě část hlavy kulatá, zvláště při dlouhých vrtácích.

Plný vrták jest zvláště příhodný k vrtání děr značně vztýčených, takže z nich vrtná moučka sama vypadává.

Dutý dlátový vrták (obr. 464. a 469.) mívá dřík zpravidla kulatý a po celé délce – od hlavy k břitu – jemnou dírkou provrtaný, aby takto vzniklou trubicí mohl se hnáti buď slabý proud zhuštěného vzduchu z pístového válce (skrze jemně provrtaný píst i s ním spojené kladivo) bezprostředně až ke dnu vrtané díry, odkudž mocně vyfukuje vznikající tu prach z díry ven; anebo slabý proud vody, který se přivádí zvláštní hadicí (obr. 469.), (z vodovodu, nebo z malého vodojemu pod tlakem zhuštěného vzduchu) do našroubovaného trubkového T kusu o průměru 5 cm na spodní díl vrtacího kladiva a tudy potom dutým vrtákem opět až ke dnu vrtané díry, odkudž se vrtný prach vyplachuje z díry ven.

Zacházení s tímto zamezovačem prachu, totiž vyplachováním vodou, nevyžaduje žádného výcviku obsluhujícího vrtaře a jen nepatrně většího vydání na opatření tlačné vody, jejíž spotřeba činí za minutu jen 0,4 litru. Při vrtání jest úlohou vrtaře jen otevříti správně regulační ventil, který jest na hadici přidělán.

Při obém tomto zařízení dutého vrtáku – ať s výfukem prachu zhuštěným vzduchem, anebo vyplachováním prachu vodou naráží břit vrtáku při vrtání na stále čistou skálu, aniž by musil dříve projíti vrstvou vrtného prachu neb vrtného blátka. Pochopitelně zvyšuje se tím značně výkonnost vrtání; proto používá se hojně dutých vrtáků vyjímaje k vrtání děr vzhůru vztýčených, z nichž vrtný prach sám vypadává.

Neméně cennou výhodou dutých vrtáků jest stálé ochlazování břitu jak rozpínáním zhuštěného vzchuchu, tak proudící vodou, čímž udržuje se břit déle v ostrém stavu.

Zamezovati vznikání prachu vyplachováním vodou jest mnohem výhodnější, než vyfukování prachu vzduchem, protože prodlévání vrtaře stále v jemném prachu jest zdraví jich velmi škodlivé.

Dutý Z břitový vrták (obr. 468.) má břit vykovaný ve tvaru písmene Z, takže při otáčení vrtáku zabírají obě ramena jeho ostří do kamene.

Vrtáků těchto použito bylo s velmi dobrým úspěchem u Flottmannových kladiv v lomu na kvádrový pískovec v lese zv. Královtsví u Těšnova (obr. 470.) při stavbě veliké labské přehrady tamtéž, stavěné podnikatelem úř. aut. inž. Vácslavem Velflíkem. Rovněž při prorážení obou obloukových tunelů při této přehradě vrtalo se s úspěchem dutými Z vrtáky, nasazenými na Flottmannova vrtací kladiva.

Hadovitý dlátový vrták (obr. 465.) jest příhodný k vrtání děr vodorovných a tak mírně vzýčených, že z nich vrtný prach ještě sám nevypadává, ale závitnicí, ovinutou na dříku, snadno z díry ven se vytlačuje. Jest hlavně příhodný do hornin poměrně měkkých (do pískovců, vápenců, mramorů, tufů, uhlí, soli a j.), jakož i v horninách mokrých, z nichž vytlačuje vrtné blátko.

Hadovitý vrták působí totiž dvojím způsobem: jednou jako vrták nárazný a podruhé jako točivý, ovšem jen k vůli vytlačení vrtného prachu. K docílení toho vyrábí firma Flottmann a Co. hadovité vrtáky z kulatého tyčového dříku, na němž vinou se vřetenovitě dva lichoběžníkové návalky (obr. 465.) o takové tloušťce, že i s dříkem tvoří o něco menší průměr nežli jest průměr břitu.

Jiné firmy vyrábějí hadovité vrtáky o průřezu mečovitém (obr. 466.), nebo obdélníkovém (obr. 467.), leč tyto nejsou s to dobře odporovati velkému namáhání v kroucení.