STÁTNÍ DOLY NA STŘÍBRO A OLOVO V PŘÍBRAMI

Huť

Jelikož zahájením provozu na dráze Zdice - Protivín zlevněno značně uhlí a koks, nahražováno u huti pozvolna dřevěné uhlí uhlím kamenným a koksem. Za přísadu při tavení dáván krevel a vlastní ocelek.

Na huti se nalézaly:

Puchýrna o 15 pěcholech na mělnění slínu a puchýrna o 12 pěcholech a o třech mačkadlech kutálecích na rozmělňování rudy, rudní skladiště (bechyně) a mísírna rud, přípravna pro zásyp (sazbovna), 6 ležatých pecí na pražení rud, 4 otevřené peci pražecí (stádla) a 2 kilny, jedna sedmiformová a jedna pětiformová kulatá pec vysoká, jedna tříformová a jedna dvouformová stará šachtová pec čtyrhranná, pak skladiště na dřevěné uhlí. shánírna se 4 starými sháněcími pecemi a dvěma novými, velkými, uzavřenými pecemi sháněcími, pak jedna pec na rafinování a jedna na přepalování stříbra, jedna polovysoká pec hlavně pro výrobu tvrdého olova, 1 aparát pro pattinsonování (dosud bez jeřábu), pak továrna na výrobu zinkové běloby a konečně továrna na chamotové výrobky.

Strojní zařízení bylo:

Dvouválcové, stojaté dmychadlo, poháněné vodním kolem, dvouválcové parní ležaté dmychadlo a nové dmychadlo Woolfické (vahadlové, stojaté), pak stojatý parní stroj pro chamotovou továrnu a parní výtah na kychtu.

Již tehdy byla zařízena koupelna pro mužstvo.

Při pražení docilovalo se odstranění síry až na 1 proc. Po zastavení práce srážecí zmenšilo se množství kamínku z 3,7 proc. na 0,5 proc.

Pattinsonování vodní parou bylo v tomto roce vyzkoušeno s velmi dobrým výsledkem (proces Rozanův).

Na 100 víd. centů rudy spotřebováno při pražení 29,4 víd. centů uhlí. K tavení a odhánění užívalo se smíšeného paliva.

Výlohy za zpracování 1 víd. centu rudy činily při pražení 46,31 kr., při tavení 102 a půl kr., při odhánění 1 centu olova 64,97 kr. a při pattinsonování 145,4 kr.

Ztráty stříbra činily 1,297 proc., ztráta olova 9,54 proc.

Místo přísady červené rudy železné konány pokusy s přísadou kyzových výpalků při tavení ve vysoké peci. Zajímavo jest, že se již tehda zkoušelo odstříbřování olova pomocí zinku a výroba vismutu z jistého druhu klejtu.

Mimo vlastní rudy, jež obsahovaly 0,3483 % stříbra, zpracovány byly i rudy cizí a to z Kscheutzu (Kšice u Stříbra - pozn. V.K.) a též rudy americké, tyto však v míře menší než v létech předchozích.

Byly zahájeny také pokusy, užíti plynů z vysokých pecí k vytápění kotlů a pokusy s předhříváním vzduchu pro vysokou pec.

Huť zpracovala 134.989 víd. centů rud (t. j. 75.594 q) a 40.160 q starých bohatých strusek.

Výroba činila 22.857 kg stříbra a 34.266 q olova, olovo v klejtu v to počítajíc.

Prodejná průměrná cena stříbra byla i s ažiem za 1 kg 183,79 K. Za 1 q zeleného klejtu se tržilo 45 K, za červený klejt 46,89 K a za 1 q měkkého olova 50,24 K.