České rudné hornictví v letech 1945 - 2000
Závod Jílové
Na tomto historickém ložisku zlata pokračoval v prvních poválečných letech průzkum, který tu byl zahájen v roce 1939. Pozitivní výsledky byly ve Studeném na žíle Šlojíř, Tobola a na tzv. Bohulibském žilníku. Ložisko bylo otevřeno jámou Pepř a Bohuliby. Hlavním odvodňovacím dílem byla dědičná štola Václav. V podstatě negativní výsledky přinesl průzkum v dalších jílovských dolech, a to na dolech Radlík, kde byly práce po prohloubení jámy a otevření horizontu -200 m v roce 1964 zastaveny, a v dole Rotlev, kde byly práce zastaveny v roce 1968.
Ve Studeném byla v roce 1953 dokončena výstavba úpravny. Avšak po krátkém zkušebním provozu bylo rozhodnuto upravovat zde, s ohledem na tíživou situaci v chemickém průmyslu pyritovou rudu z Chvaletic. Teprve v roce 1958 byla úpravna po operativně provedených změnách propojení jednotlivých technologických celků opět převedena na zpracování Au rud. Zprvu se těžilo bohatší zrudnění na žíle Šlojíř, kde místní nabohacení dosahuje až 11 g Au/t. Zásoby na této žíle ale byly malé a těžba se doplňovala z Bohulibského žilníku, kde byla kovnatost kolem 2 g Au/t.
Při úpravě se volné zlato zachycovalo na sametových stolech. Zachycený materiál se amalgamoval a zlatá houba získaná po odehnání rtuti se tavila na zlato o ryzosti 22 karátů. Rmut, který přešel přes sametové stoly se flotoval. Získaný koncentrát se dodával do louhovny v Kremnici a od roku 1961 se zpracovával ve vlastní louhovně. Loužilo se kyanidem draselným a precipitovalo zinkovým prachem. Průběžné sledování bilance úpravy bylo ztíženo tím, že značná část volného zlata zůstávala zamleta v mlýnech, z nichž muselo být zlato vždy za určité období za přerušení provozu vypíráno. Závod dostával za 1 kg zlata 8 tisíc Kčs jako velkoobchodní cenu plus dotaci 32 tisíc Kčs. Rudné doly Příbram předložily návrh na udržení těžby zlata za předpokladu, že VC + dotace budou upraveny tak, aby sumárně činily 80 Kčs/1 g Au. Návrh přijat nebyl. Nebyl proto ani dokončen průzkum celého jílovského pásma, zahájený zatím povrchovými pracemi na širším území, který naznačil, že by tu mohlo být ověřeno významné množství zásob s obsahem do 2 g Au/t.
Těžba byla z naznačených ekonomických důvodů zastavena v roce 1969. V poměrně krátkém těžebním období se v závodě vyrobilo 1 137 kg Au.
V souladu se zásadami sociální politiky se hledal pro pracovníky závodu náhradní výrobní program, který by nebyl příliš náročný na zaškolení. Už v roce 1969 byla ve švédské licenci ve dvou rychle vybudovaných halách zahájena výroba stavebního lešení HAKI.