České rudné hornictví v letech 1945 - 2000

Závod Cínovec

vod byl v provozu po celou dobu německé okupace. V té době tu byla vybudována nová gravitační úpravna. ložisko se intenzivně těžilo bez jakékoliv péče o geologický průzkum, který by nahradil úbytek zásob. Odsunem Němců ztratil závod mnoho pracovníků, jen obtížně řešil náhradu a dlouho se nedařilo nové pracovníky stabilizovat. Nepříznivě působil nejasný výhled daný vyčerpaností zásob. Proto se tu prakticky neinvestovalo.

Jedinou akci, vedenou snahou zlepšit ekonomickou situaci závodu, byla přístavba flotace na získání Li-slídy, provedená v roce 1953. Její výroba byla ale brzy zastavena pro malý zájem chemického průmyslu a proto, že se nepodařilo chudý Li koncentrát s obsahem 1,3 % Li pro vysoké přepravní náklady uplatnit ani v zahraničí. V období 1953 až 1967 bylo vyrobeno celkem 23 162 t Li koncentrátu.

K určité podpoře aktivity vedlo v roce 1960 začlenění těžby českých granátů v Podsedicích pod závod Cínovec. Závod při této činnosti využil svých znalostí z gravitační úpravy.

Skutečná perspektiva závodu se ale začala vytvářet až v souvislosti s průzkumem na Sn-W rudy v jeho okolí. Začalo se vrtným průzkumem v letech 1953 až 1955. první vrt zastihl 3 m mocnou silně zrudněnou polohu, která byla interpretována jako pokračování plochých žil těžených závodem směrem na jihozápad. Další vrty už tak příznivé nebyly a byly buď zcela negativní nebo zastihly jen greisenové polohy.

Průzkum byl přerušen a znovu obnoven až v roce 1959 pod tlakem stále zřejmějšího dočerpání zásob na stávajícím ložisku. Orientoval se tentokrát na greisenové polohy. V letech 1960 až 1962 bylo odvrtáno jižně od závodu celkem 54 vrtů do hloubky 400 až 500 m a jeden strukturní vrt ve vrchlíkové části cínovecké kopule. Kromě toho byl na sever od závodu proveden vrtný průzkum na Li. Výsledky vrtného průzkumu byly pozitivní, u Sn-W zrudnění se přešlo k důlnímu průzkumu. V roce 1961 bylo zahájeno hloubení jámy Cínovec II na hloubku 338,7 m.

Ražba 1. a 2.patra potvrdila další přírůstky bilančního greisenového zrudnění. Od té doby se začalo hovořit o velké perspektivě závodu a potvrdilo to také usnesení předsednictva vlády č.370/71 a č.231/76. Brzy se ale ukázalo, že výstavba bude investičně velmi náročná, a že její zahájení bude podmíněno dořešením řady technických a technologických problémů. Nebylo už reálné, aby na dotěžení starého závodu plynule navázala produkce závodu nového. Proto se vypracovala koncepce přechodného období. Cílem bylo zachovat základní kádr závodu, aby po dotěžení stávajícího ložiska mohlo být těženo ložisko Cínovec-jih v omezeném rozsahu 300 až 100 kt za rok a zpracováváno ve stávající úpravně.

Počítalo se současně s tím, že přechodné období bude využito k dokonalému poznání ložiska, k provoznímu ověření technologie dobývání i úpravy a k zajištění všech podkladů pro co nejefektivnější zpracování projektu pozdější velké výstavby. Koncepce byla přijata a celý pozdější vývoj potvrzuje její správnost. K jejímu zajištění byla provedena potřebná opatření. V roce 1978 byla na 2.patře od jámy Cínovec II provedena ražba pod jámou Cínovec I a v roce 1979 byla jáma Cínovec I prohloubena ze 4.starého patra na 2.nové patro. Prohloubení bylo provedeno za provozu rozšířením komína předraženého z 2.nového patra. V roce 1981 se důl Cínovec I a Cínovec II propojil i po 1.novém patře. Tím byla zajištěna doprava rubaniny z ložiska Cínovec-jih na úpravnu jámou Cínovec I.

V roce 1980 se dokončila rekonstrukce úpravny zaměřená na nový charakter rudy. Vedle výroby základního koncentrátu se počítalo i s jeho doúpravou a dělením na elektrostatickém a magnetickém rozdružovači. Předúprava rudy byla zajištěna na Reichertově kuželovém rozdružovači.

K zajištění řádného větrání, jemuž je nutné s ohledem na výrony radonu věnovat zvláštní pozornost, byl využit dříve vyřazený komín K 2025, u něhož byla v roce 1981 vybudována ventilátorová stanice s ohřevem větrů.

Provedení těchto opatření přišlo včas, protože zásoby na starém ložisku byly v roce 1979 vyčerpány. Za období 1950 až 1979 tu bylo vytěženo celkem 1 100 kt rudy.

Souběžně se připravila dokumentace pro výstavbu nového závodu s alternativním řešením otvírky, kapacity, umístění závodu atd. Rozhodnutím GR RBMZ a ČGÚ byla zahájena ražba 6,5 km dlouhého překopu, který podsedl podstatnou část ložiska Cínovec-jih na 4.patře.

Těžba na závodě byla ukončena 21.11.1990.