Motory výbušné
Körtingovo ssací generatorové plynové zařízení
Körtingovo ssací generatorové zařízení vykazuje jiné uspořádání jednotlivých součástí.
I zde shledáme generator, odpařovač vody, skrubber a příslušná potrubí s ventily.
Plnění generatoru provádí se palivem, které zanechává jen nepatrné množství nespalných látek. Brává se anthracit a koks z nejlepšího uhlí připravený.
Z kilogramu paliva nabývá se průměrně 4.5 kostkového metru plynu.
Generator sestává z válcového pláště litinového nebo plechového, jehož spodní část jest opatřena uzavíracími otvory pro čištění.
Vnitřek generatoru jest rozdělen vodorovným roštem na dvě části, z nichž spodní chová mírnou zásobu vody, vrchní pak jest vystrojena ohnivzdornou látkou.
Voda ve spodní části udržuje se stálým přítokem a odpadovou trubicí na stejné výši.
Účinkem žáru nad roštem vyhřívá a odpařuje se voda pod roštem, ochlazuje rošt a navlhčuje vzduch procházející roštem k palivu.
V generatoru spaluje se palivo nedokonale. Sporým přístupem vzduchu navlhčeného vodní parou vyvinuje se z paliva, ve vrstvě roštu blízké, kyselina uhličitá, která se ve vyšších žhavých vrstvách paliva rozkládá v kysličník uhelnatý. Rovněž vodní pára rozkládá se v prvky, z nichž kyslík tvoří s uhlíkem žhavého paliva novou dávku kysličníku uhelnatého.
Z generatoru odcházející plyn jest směsí kysličníku uhelnatého, vodíku z rozložené vody a dusíku ze vzduchu.
Na temeni generatoru nachází se litinová nádoba, naplněná palivem, z níž ponenáhlu doplňuje se žhavý sloupec v generatoru a udržuje se stále na stejné výši.
Na víku nádoby jest umístěna nálevka, která jest opatřena dvojím závěrem, pomocí níž i mezi prací možno doplňovati zásobu paliva, po případě pozorovati postup spalování a předsevzíti nutné snad čištění.
Stranou na spodu generatoru nachází se hrdlo pro přívod vzduchu promíseného s parou vodní.
Aby po zaražení motoru a přerušeném ssání nenastalo unikání plynu do místnosti, v jíž se přístroj nachází, upraven jest trubicí přiměřený odtok plynu do komína.
K rozdělání ohně v generatoru užívá se dmychadla, otáčeného rukou, nebo strojem. Dmychadlem vyvozuje se zvýšený tah v generatoru, pomocí něhož se v krátké době palivo rozžhaví. za této práce jest spojení se skrubberem uzavřeno a průchod trubicí do komína uvolněn.
Nedokonalým spálením anthracitu nebo koksu vyvinuté plyny chovají nadměrné množství tepla, které se výhodně zužitkuje k výrobě vzduch navlhčující vodní páry.
Práce tato provádí se v odpařovači.
Odpařovač jest válcová nádoba, rozdělená uvnitř ve svrchní a spodní komoru, mezi nimiž je umístěn větší počet svislých trubic.
Prostor svislými trubicemi opatřený naplňuje se až do jisté výše vodou, jíž se dostává vyhřátí horkým plynem z generatoru do vrchní komory přiváděným. Plyn prostupuje pak trubicemi a shromažďuje se ve spodní komoře, odkud uniká do skrubberu.
Z vody v prostoře mezi komorami a mezi trubicemi se nacházející a ohřívané plynem trubicemi procházejícím vyvinuje se pára, jíž se navlhčuje se vzduch přiváděný pod rošt a palivo v generatoru. Přívod děje se trubicí.
Přívod vzduchu upravuje se rdousící klapkou.
Voda v odpařovacím přístroji udržuje se stále ve stejné výši nálevkou a odpadovou trubicí.
Rozdělení generatoru a odpařovače ve dvě nádoby provádí se pouze u větších přístrojů. Menší přístroje mají odpařovač přímo spojený s generatorem.
Mezi odpařovačem a skrubberem nachází se střídavý ventil, pomocí něhož se plyn v generatoru vyvozený dle potřeby provádí buď do skrubberu nebo vypouští do komína. Ventil jest zařízen tak, že přiměřeným natočením uvolňuje vždy jen jedno z obou jmenovaných zařízení.
Z této příčiny jest nemožno, aby mezi chodem vnikal do přístroje atmosferický vzduch a tvořil třaskavou směs ku škodě přístrojů i obsluhy.
Skrubber jest válcový kotel z litiny neb plechu zhotovený, jehož spodní část až do jisté výše jest naplněn vodou, střední a vrchní pak koksem, do něhož proudí sprchou jemně rozptýlená voda.
Plyn do skrubberu přivádí se spodem, prostupuje sloupcem vodou navlažovaného koksu, při čemž se ochlazuje a čistí.
Přebytečná voda uniká přepadovou trubicí ze skrubberu do odpadu. Přítok nové vody provádí se vrchní trubicí.
Ochlazený a pročištěný plyn uniká trubicí k motoru. Cestou prochází ještě litinovou nádobou, v níž zanechává částečky mechanicky uchvácené vody.
Bylo-li užito přiměřeného topiva, byla by výroba plynu pro vytápění motoru ukončena.
Z méně cenného paliva vyvozený plyn chová mnohé nečistoty, z nichž jmenovitě dehet působí rušivě na jemné ústrojí motoru.
Aby mohl plyn býti v čas potřeby vyroben z plynárenského koksu nebo i jiného méně příhodného paliva, zařaďuje se mezi skrubber a motor ještě dodatečný čistič z plechu, do něhož se vkládají dvě vrstvy dřevěných pilin nebo dřevité vlny.
Plyn proniká pak řečenými vrstvami a usazuje v nich dehet.
V tomto případě jest nutno voliti potrubí vždy o větším průměru, aby usazováním se dehtu v něm nenastaly poruchy ve výrobě plynu a chodu motoru.
Přímo před motorem jest napájecí potrubí rozšířeno na způsob vaku pro větší zásobu plynu.
Popis zařízení pro výrobu ssacího plynu dle způsobu Körtingova týkal se všeobecné části, k níž třeba přičiniti doplňky a vysvětlivky ve příčině jednotlivostí, podmíněných velikostí aparátu.
Pro motory od 6 do 25 HP užívá se pouze aparátů ssacích spojených přímo s motorem.
Vyzdívání generatoru provádí se ze šamotových obloukových cihel, jichž nejspodnější vrstva se ukládá přímo nad čistící otvor na zvláštní kruhový výběžek. Spojení jednotlivých cihel mezi sebou i jednotlivých z cihel utvořených kruhů provádí se pomocí šamotové malty.
Prostor mezi šamotovou výplní a kovovým pláštěm se vyplňuje drobným křemenitým pískem.
Pod otvorem čistícím ukládá se rošt nikoli však nehybně, nýbrž tak, aby se snadno dal vyjmouti.
Nádoba se zásobním palivem poskytuje dostatečné množství paliva ve spojení s vrstvou v generatoru, aby vystačilo asi na pětihodinnou práci.
K odstranění strusky z vnitra generatoru poskytují výhodného spojení tři až čtyři otvory v plášti, kterými se mohou pohodlně vsunouti k šamotovému vyzdění ohnuté tyče, jimiž se veškerá nečistota pohodlně uvolní.
Pokud se odpařovače týče, sluší dodati, že jeho víko jest upraveno ku snadnému sejmutí, za příčinou čištění trubek, jimiž plyn prochází. Na spodní části jsou upraveny dva otvory, jichž poklopy se dají snadno odstraniti. Užívá se jich k odstranění nahromaděného jemného navátého popele.
Snímání poklopu z odpařovače nesmí se nikdy prováděti mezi výrobou plynu za příčinou vniknutí vzduchu okolního do ústrojí aparátu a možného nebezpečí výbuchu třaskavého plynu.
Nejbedlivějšího povšimnutí zasluhuje uvádění aparátu v činnost.
Na roštu rozdělá se pomocí dříví oheň, při čemž otevře se čistící poklop generatoru a sejme se víko násypné nádoby.
Po této práci nutno jest přihlédnouti k odpařovači, zda-li jest naplněn vodou a zda-li střídavý ventil uvolňuje odchod dýmu do komína.
Z počátku přidává se koksu nebo anthracitu pouze po malých dávkách a teprve, když tyto se vznítily, nasypává se více tak dlouho, až jest míra paliva úplná. Současně uvede se v činnost ventilator, který poskytuje generatoru přiměřeného tahu, aby dostalo se palivu žáru.
Po dobu rozdmýchávání paliva odcházejí vyvozené plyny a dým odpařovačem a dýmnicí do komína.
Za krátkou dobu otevře se zkoušecí kohout a unikající plyn se zanítí, při čemž ventilator stále účinkuje. Hoří-li zanícený plyn červeně zbarveným a dosti vytrvalým plamenem, může se dostati střídavému ventilu spojení se skrubberem a uvolniti se výfukový kohout pod mísicím ventilem motoru.
Otáčení ventilatoru provádí se ještě tak dlouho, až jest skrubber naplněn dobrým plynem, a až se objeví v kohoutu pod mísicím ventilem trvale hořlavý plyn.
V tomto případě jest aparát v chodu a motor může býti spouštěn.
Mezi prací mohou se časem otevříti dvířka geberatoru za příčinou odstranění popele a strusky, po případě může se palivo zkypřiti, nastala-li v pravidelném slehání porucha.
Za palivo volí se nejlepší druh anthracitu.
Pokud se zásoby paliva v generatoru týče, jeví se býti prospěšným, vyčerpá-li se za večera ukončenou výrobou plynu veškerý anthracit. V tomto případě po uzavřeném spojení se skrubberem může druhého dne býti oheň znovu rozdělán a pomocí ventilátoru rozdmýchán. Po uvolněném spojení se skrubberem může motor ihned ssáti plyn, jelikož skrubber i potrubí byly naplněny účinným plynem.
Ventilator uvádí se v pohyb ručním pohonem. Má-li se užíti pohonu jiného, a není-li k dispozici elektrická neb vodní síla, může býti užito k pohonu k aparátu připojeného výpomocného motoru, uváděného v pohyb benzinem nebo benzolem.
Před vypnutím motoru ze spojení otvírají se dvířka na spodní části generatoru. Případ tento nastává také, nebyl-li po rozdmýchání ohně ventilatorem motor ihned uveden v činnost.
Obměna ve výše uvedeném zařízení aparátu nastává, užije-li se plynu generatorního k pohonu motorů od 30 do 120 HP. Tu spojuje se často ssací zařízení s výtlačným za použití exhaustoru, zapnutého do potrubí za skrubberem. Exhaustorem se vyvozený plyn ze skrubberu vyssává a do motoru vtlačuje.
Spodní prostora skrubberu jest v tomto případě naplněna vodou, kterou plyn prostupuje. Vrchní část skrubberu jest naplněna koksem vodou navlhčeným.
Rozdělávání ohně v generatoru neliší se od způsobu u menších aparátů vylíčeného, pokud nebylo užito exhaustoru. V tomto případě mohou se plyny spalováním paliva při rozdělávání vzniklé ssáti exhaustorem a odváděti do komína kouřovou trubicí, která pak není umístěna před skrubberem, nýbrž za exhaustorem.
Při stálé denní výrobě plynu udržuje se přes noc v generatoru oheň, aby druhého dne odpadlo obtížné rozdělávání. Za tím účelem naplní se večer generator uhlím tak dalece, aby spodní část nálevkovité nádoby sahala do zásypu. Odvádění kouře a plynu upravuje se odváděcím kohoutem ustaveným tak, aby nedopustil a i přílišné zanícení uhlí, ani vyhasnutí ohně. Kouř a plyny odvádějí se do komína zvláštní kouřovou trubicí, umístěnou u aparátů exhaustorem opatřených mezi odpařovačem a shrubberem.
Přístroj tento vyrábějí Bratří Körtingové v Körtingsdorfu u Hanovru.