Parní stroje, parní turbíny, parní kotle
Parní ventily
Aby z kotle do parního válce stále neproudila pára, nebo aby se proud její omezil, opatřuje se parní potrubí parními ventily, z nichž jeden vsune se do potrubí u kotle, druhý u parního stroje. Působí-li více parních kotlů na společný parní stroj, opatřuje se parovod každého kotle parním ventilem, čímž umožňuje se vypnutí kteréhokoliv kotle z činnosti.
Přehledné znázornění parního ventilu v řezu přináší obr. 201. Ventil V uložen jest ve zvláštní skříni, která za příčinou spojení s parovodem opatřena jest flančemi F1 F2 a rozdělena stěnami W1 W2 ve sva úplně oddělené prostory, jichž spojení provádí se okrouhlým otvorem S, ve stěnách W1 W2 pro umístění ventiluV upraveným. Vedení v otvoru dostává se ventilu V žebry R, které se po stěnách S pohybují. Uvolněním ventilu v sedle dociluje se spojení obou oddělených prostorů ve skříni ventilové. Uvolnění a přitužení ventilu v sedle provádí se ventilovou tyčí P, jež jest v hlavici ventilu spojená obojkem, který připouští sice otáčení tyče ventilové, ale ventilem neotáčí. Ventilová skříň jest na vrchní části uzavřena deskou D, jejímž středem prochází ventilová tyč přiměřeně utěsněná, spojení skříně s deskou provedeno jest flančí F3. Uvolnění a přitužení ventilu dociluje se závitem na horní části ventilové tyče utvořeným, který se otáčí v nehybné matce šroubové, umístěné v příčce T, spojené taktéž nehybně s deskou D šrouby B1 B2. Otáčení ventilové tyče provádí se kolečkem H. Aby uvolnění ventilu nepřekročilo dovolené meze, opatřuje se tyč ventilová přímo nad ventilem obojkem, který přílišnému vyšroubování tyče klade meze. Úplně uvolněný ventil musí poskytnouti páře tolik prostoru, kolik jí ponechává parní potrubí. Pára tlačí na ventil spodem, utěsnění dostává se ventilu přesným zabroušením do konického sedla, ač užívá se také ventilů s dosedací plochou úplně rovnou. Sedlo ventilové S jest zevně v souhlase s příslušným otvorem ve stěnách W1 W2 konicky utočeno a v otvoru upevněno a utěsněno. Přiléhá-li konický obojek, uložený na spodní části tyče ventilové, čehož se hlavně užívá k ochraně proti přílišnému uvolnění ventilu, přesně na spodní ústí hrdla desky D, může chybná nebo uvolněná ucpávka, kterou tyč P prochází, i mezi chodem stroje býti opravena. Skříně ventilové hotoví se buď ze železné litiny, nebo z ocele, nebo z bronzu, ventil a sedlo jsou vždy bronzové. U tohoto ventilu nezměnila pára celkem směr, nýbrž procházela potrubí ve směru původním. Má-li však pára zaměniti původní směr za jiný, ku př. 90 stupňů, děje se tak ventilem rohovým (obr. 202.). Ku všestrannému proudění páry kolem ventilu rohového ponechává se kol sedla dutý prostor. Na obraze znázorněný rohový ventil jest ve spojení s ventilem napájecím a hodí se pro vodu i páru. Rohové ventily hotoví Schäffer & Budenberg v Ústí n. L.
V obou uvedených případech proudila pára pod ventil, kteréž opatření dělo se původně z obavy před překonáváním značného tlaku při uvolňování ventilu. Avšak Daeton sestrojil ventil parní s opačným uložením (obr. 203. a 204.). Ventil této soustavy má jednoduchou konstrukci a účinkuje v každém ohledu přesně a jistě. Pára přivádí se nad ventil, jemuž dostává se vedení žebry nad dosedací plochou umístěnými. Jiná úprava odchyluje se od obyčejného provedení tím, že se uprostřed ventilu upravuje otvor, těsněný menším kuželem neb ventilem, jež jest upevněn bezprostředně na ventilové tyči. Hlavní ventil má vedení ve válcovém pouzdru, při čemž mu ponecháno něco vůle, kteráž umožňuje, aby tlak mohl působiti na ventil s hůry a tiskl oba ventily do sedliště. Uvolněním ventilové tyče otvírá se nejprve malý ventil, čímž tlak v hořejším prostoru se zmenší a veliký ventil se samočinně pouze tlakem páry pozvedne a průchod páře uvolní. Uzavírání ventilu děje se bez zvláštní námahy. malý ventil zatlačí se ventilovou tyčí do otvoru a veliký ventil dosedá s malým za tlaku páry do sedliště.
Ventily tyto uzavírají a uvolňují páry jakéhokoliv napjetí velice snadno, následkem provedeného odlehčení. Při tlaku značně vysokém opatřuje se sedlo zvláštním obojkem nebo vroubením, aby nemohlo býti z otvoru vytlačeno. Ventily tyto hotoví Schäffer & Budenberg v Ústí n. L. Při užívání páry vysoko napjaté nebo na značný stupeň přehřáté nebéře se k hotovení ventilů a ucpávek bronz, který se snadno porušuje, nýbrž hotové se veškeré součástky, jež s párou v přímý styk přicházejí, ze železné litiny. Stěny skříně ventilové modelují se zvláště silně a ucpávky, aby se čelilo rozkladnému účinku příliš zahřáté páry, opatřují se těsněním s vložkou osinkovou.