Parní stroje, parní turbíny, parní kotle

Topení na roštu šikmém

Topení na roštu šikmém provádí se obyčejně tak, že jednotlivé desky nebo roštnice jsou buď úplně hladké nebo se opatřují výběžky, které palivo přiměřeně zadržují, aby po nakloněném roštu se nesváželo. Sklon roštu děje se obyčejně dolů směrem k můstku, aby plyny, zahříváním paliva na ohništi povstalé a zvláštní příčkou dolů srážené, na žhavém ohništi se nejen vyhřály, ale také shořely. Šikmý rošt hladký soustavy Kudliczovy vyráběné továrnou na úsporné rošty a průmyslová topení a slévárnou železa V. A. Křídlo v Praze VII. znázorněn jest na obr. 131. ve spojení s násypníkem, odpařovací deskou a klopným roštem na strusku.

obr. 131

U porovnání s roštem rovinným, u něhož dělo se přikládání dvířkami a lopatou ručně, jeví se pokrok v tom směru, že při šikmých roštech hromadí se palivo v násypníku, odkud překlopením octne se na desce odpařovací, kde se sálavým teplem zahřívá, vysušuje a destiluje. S desky odpařovací shrabuje se palivo na hladký a dírkovaný rošt, na němž se za účinku vzduchu a zařízení vzduchovodného, způsobem již dříve u rovinného roštu popsaným, spaluje. Plyny, unikající působením žáru z paliva, nuceny jsou bráti se přes plamen, který je úplně stravuje. Přívod vzduchu zařízen jest tak, aby topení bylo docíleno bezdýmného, při čemž dbáno toho, aby nenastal nadbytek v přívodu vzduchu. Struska shrnuje se na klopný rošt v zadní části peci se nacházející, s něhož jednoduchým zařízením pomocí páky a táhla se spouští občas do popelníku. Dostanou-li se náhodou nespálené částky paliva na níže položený rošt klopný, mohou zde snadno úplně býti spáleny. Zařízení toto hodí se i pro uhlí spékavé a provádí se při topení podkotelním i předkotelním. Topí-li se mourem z uhlí kamenného nebo hnědého, důlním kalem, tříslem, dřevěnými pilinami a hořlavými odpadky všeho druhu, které by s roštu hladkého snadno se svezly, užívá se Kudliczova roštu stupňového, opatřeného jako u předchozího roštu taktéž klopným roštem na strusku (obr. 132.), násypníkem a odpařovací deskou.

obr. 132

Zařízení injektoru, skříně, trouby a kanálu pro přívod vzduchu, jakož i ventilu řídícího, účinkuje rovněž stejně, jako u roštu rovinného. Rošt utvořen jest z plných stupňů, které jsou sestaveny z vodorovných a svislých, po případě šikmých ploch tak, že mezi jednotlivými stupni nestává mezer, místo nichž ku přívodu vzduchu opatřují se jednotlivé roštové desky přiměřenými otvory, jichž rozměry se řídí dle druhu paliva. Od ústí dovnitř se otvory tyto rozšiřují. Odpařovací deska jest dle potřebu buď masivní, nebo opatřena výřezy a dostává dle sklonu skříně určitý svah. Na odpařovací desce vysušené palivo sešinuje se na rošt, na němž se stlačeným vzduchem ze spodu kypří a spaluje. S roštu přichází struska na sklopný rošt struskový, na němž se nechá delší čas ležeti, aby se úplně vypálila. Klopný rošt čistí se snadným způsobem tím, že se pomocí táhla otočí kolem vodorovné, výstředně položené osy, načež se opět samočinně sklopí zpět. Žhnoucí struskou na roštu klopném proudí atmosférický vzduch, jehož množství se řídí přivřením dvířek popelníku. Sklon plochy roštové není libovolný, nýbrž volí se tak, aby palivo následkem svahu nalézalo se na spodní části ve vrstvě silnější. Tím dociluje se v místě, kde vyvinování plynů a dýmu jest nejvíce intensivní, i největšího přívodu vzduchu tím, že proniká nahoře menší vrstvu paliva než dole, kde se celkem nachází pouze žhavé uhlí. Na spodní části uzavřené skříně vzdušní uspořádána jest klapka, otevírající se pomocí táhla za příčinou odstranění jemného popele, který se časem ve skříni usadí. Topení toto sestrojuje továrna na úsporné rošty a průmyslová topení a slévárna železa V. A. Křídlo v Praze VII.