Parní stroje, parní turbíny, parní kotle

Mazání parního válce

Píst a šoupátka vykazují značně veliké třecí plochy, jichž stálé tření mírní se jednak důkladností materiálu a přesností provedení, ale také účinným mazáním, kterým se omezuje na nejmenší míru. Původní způsoby mazání nevyhovovaly nijak všestranně svému účelu, mnohdy hospodařily nešetrně s olejem a v každém případě pak neuváděly olej na všechna místa, kde ho bylo potřebí. Obtíže s mazáním jednotlivých součástí strojových spojené byly právě u pístu a šoupátek největší, jednak pro nesnadnou přístupnost troucích se ploch, vždy neprodyšně skrytých, jednak s ohledem na účinek páry, v častých případech na vysoký stupeň napjaté. Během času stala se pára, původně největší překážka účelného mazání sama velice účinným prostředníkem mezi hmotou, která mazání prováděla a mezi plochami, jichž se mazadla mělo dostati. Mazáním páry ve válci a ústrojí rozváděcím vedlo k úplnému vybavení mazacího ústrojí z nedosti spolehlivé ruky opatrovníka a bylo podřízeno samotnému stroji, aby, pokud jest v chodu, sám si mazání obstarával tou měrou, pokud a kolik jest ho třeba. Tímto způsobem vznikly automatické mazničky, jimiž se pára opatřuje olejem a přenáší ho na všechny plochy, s nimiž se stýká.

Maznička Mollerupova

obr. 84

Maznička Mollerupova (obr. 84.) vtlačuje násilně zvláštním pístem po kapkách olej do parní roury, v níž proudící párou se velmi jemně rozptyluje a přichází v dokonalý styk s troucími se plochami. Maznička tato určena jest pro stroje jednoválcové, u strojů dvouválcových užívá se mazničky dvojčité. (obr. 85.)

obr. 85

Mazání provádí se neodvisle od parního tlaku a kondensace, řízeno úplně samočinně, pouze strojem a to ještě jen v tom případě, je-li stroj v pohybu. Po zastavení stroje přestává také samočinně veškeré mazání, rovněž samočinně omezuje se mazání, pohybuje-li se stroj pomaleji, takže, vyjímaje plnění, nevyžaduje ze strany obsluhovače nižádné péče a obsluhy. I uvádění mazničky v činnost vykonává stroj sám a sice v tom okamžiku, kdy byl spuštěn. Regulace výtoku oleje jest snadná a spolehlivá, a jelikož se stroji dostává oleje pouze v tom případě, kdy jest v chodu a pouze tolik, kolik potřebuje, jest spotřeba oleje poměrně malá. Aparát ustane samočinně v chodu jen tehdy, když došla v něm zásoba oleje. Mazničky Mollerupovy má na skladě firma H. Roedl v Praze.

Michalkova maznička

obr. 86, 87

Michalkova maznička pro parní válec, píst a parovod obr. 86. a 87.), hodí se pro každý parní stroj jakékoliv velikosti i parního napjetí. Píst této mazničky uváděn jest v činnost strojem, jehož mazání obstarává. Regulování výtoku oleje řídí se posunutím rafije po ciferníku, při čemž jest lhostejno, pohybuje-li se páka přes jeden nebo více zubů ozubeného kolečka. Není totiž potřebí znovu ustaviti páku, do zubů kolečka zabírající. chceme-li docíliti většího neb menšího výtoku oleje, nýbrž stačí pouze ustaviti rafiji na žádaný výtok. Činnost její ustává s činností parního stroje. Jmenovitě u nových strojů osvědčuje se snadné ovládání výtoku oleje plnou měrou, jelikož nové stroje, než se zaběhají, vyžadují vždy větší spotřebu oleje, než stroje delší dobu v chodu trvající. Mazničky Michalkovy má na skladě firma H. Roedl v Praze.

Universální maznička pro grafitový olej

obr. 88

Universální maznička pro grafitový olej (obr. 88.) provádí mazání všech částí strojových, jichž troucí se plochy přicházejí v přímý styk s parou. Tření zmírňující účinek mazacího oleje zvyšuje se podstatně přimíseným grafitem (tuhou), jemně rozetřeným a pročištěným. Naprosto suchého grafitu přidává se k oleji 5 % a mazací schopnost oleje zvyšuje se touto přísadou tou měrou, že více než polovice oleje může býti ušetřena. Nepostradatelnou jest jako přísada u strojů poháněných přehřátou parou. Třecí plochy součástí stroje nabývají po upotřebení grafitového mazadla lesklý a hladký povrch a opotřebení jich jest nepatrné a stejnoměrné. Na parním válci a na pístnici netvoří se rýhy, ucpávky utěsňují dokonale a tyče se u nich pohybují s menší silou. Směs oleje a grafitu vytlačuje se pomocí páky, západky ozubeného kola a pístu z aparátu do parního válce. Jinou pákou se západkou a ozubeným kolem pohybuje se taktéž samočinné šnekové mísidlo, uložené na dně aparátu, čímž se jednotlivé součásti směsi udržují v přiměřeném stavu a zabraňuje se sázení se grafitu ke dnu. poslední zařízení není nijak závislé na ústrojí vytlačovacím a může se kdykoliv z činnosti vypnouti, jmenovitě v případě, bylo-li náhodou přimíseno poněkud více grafitu, než potřeba kázala, anebo chceme-li po jistou dobu mazati jen olejem. Mazničky tyto má na skladě firma H. Roedl v Praze.

Gebauerův samočinný přístroj na kapání oleje

obr. 89

Přístroj sestává z neprodyšné nádoby a, uzavřené víkem b, do něhož vede otvor pro nalévání oleje uzavřený šroubem s rukojetí c. Řečený šroub jest utěsněn olověnou podložkou. Uvnitř nádoby nacházející se ústrojí jest kovové a jest taktéž neprodyšně spojeno se spodkem nádoby. Sestává z válce ve směru osy provrtaného a opatřeného na spodní čísti větším otvorem, do něhož ústí malý otvor e. Hořejší část průvrtu opatřena jest šroubem s hlavicí d a pérovým pojištěním f. Kohoutem g vypíná se aparát z činnosti, hlavice kloubová h napomáhá při upevnění celého aparátu do otvoru stroje. Šroub d sahá jemným konickým koncem do průvrtu a reguluje se jím jak vnikání páry do nádoby, tak oleje do stroje. Je-li šroub d správně natočen a pérem f pojištěn, účinkuje stále správně beze vší změny, při čemž vniklá pára samočinně olej vytlačuje. Regulační šroub d účinkuje velice jemně a citlivě. Otočením o čtvrt obvodu omezí nebo uvolní se přívod oleje do válce značnou měrou, otočením o půl obvodu se množství oleje zdvojnásobí. Není-li parní stroj v činnosti, aparát tento samočinně se zastaví. Přístroj tento má na skladě firma H. Roedl v Praze.