Výroba vápna a cementu
Pálení vápna v polních pecích
Jedná se o nejstarší metodu výroby vápna. Než se přistoupilo k samotnému pálení, bylo nutno kámen připravit. Říkalo se tomu, že se "tluče pec". Nalámaný vápenec se palicemi rozbíjel na větší a menší ploché kusy. Po přípravě "foroty" se začala pec "rovnat". K této práci bylo zapotřebí nejméně dvou lidí, lépe se však dělalo ve třech. Jeden stál u hromady kamení na okraji pece a nabíral vhodné kusy do košů nebo ošatek a podával je dalším dvěma, kteří stáli v peci. Ti si je přitlačovali břichem ke stěně tak, aby měli obě ruce volné. Vybírali kameny a zarovnávali je kolem dokola na pelísku. Začínali těmi drobnějšími a jak stěna uhýbala, brali větší. Přesazovali je také dovnitř, takže se prostor pece směrem nahoru zúžoval. Vršek pece zavřeli velkými plochými kameny a zarovnali žulovými balvany, tzv. hroudím.
V peci se topilo 12 - 16 hodin v závislosti na jakosti dřeva a také podle ročního období. Popel z pece se opatrně vyhrabával popelištěm "aby se vápno nezapopelilo". Žárem se vápenec rozžhavil do běla, otvory mezi ním však zůstávaly dlouho temně červené. Pokud se topilo dostatečně dlouhou dobu, zrůžověly a nakonec zbělely. To bylo znamení, že je vápno vypáleno. Po vypálení se musela pec nechat vychladnout. Poté se hroudí odstranilo a vápno se začalo odshora rozebírat.
Pálení vápna v kruhových pecích
Vynálezcem kruhovky je berlínský stavitel Bedřich Hoffmann, který si přihlásil její patent roku 1858. První kruhová pec na našem území byla postavena roku 1868 v Přerově. Princip kruhové pece je jednoduchý. Teplo z vypáleného vápna se využívá k předehřátí spalovacího vzduchu a tepla zplodin hoření se využije k předehřátí vápence. Peciště tvoří souvislý kanál, který umožňuje stálý a nepřetržitý postup ohně. Zdivo pece má v určitých místech navážecí a vyvážecí otvory, které pec rozdělují na určitý počet komor. Každá komora má otvor pro odvádění spalin z pece. Palivo se přikládá otvory v klenbě tzv. sypáky, které se uzavírají litinovými poklopy. Pod sypáky se z vápence skládají topné šachtice, ve kterých se přikládané palivo spaluje. Jako palivo se používal uhelný mour.
Poslední kruhové vápenky ukončily provoz v 60. letech 20. století.
Šachtové pece
Šachtové pece se stavěly se dvěma druhy topení - vnější, tzv, hicovky, a vnitřní, kde palivo hoří přímo v šachtě.
Šachtové pece s vnějším topením - pec je asi v 1/3 výšky opatřena topeništěm s rošty na spalování dřeva či uhlí. Nejčastěji jsou zřízena ohniště tři (i více) a jsou rozdělena pravidelně po obvodu pece. Potřebný spalovací vzduch se pecí nasává a prochází popelníkem topenišť k palivu na roštech. Horké spaliny a plameny z tohoto topeniště procházejí do pece a prostupují navezeným vápencem vzhůru. Odspodu je pec opatřena vyhrabovacími otvory, ve vrchní části je prodloužena v komín a opatřena zavážecím otvorem.
Šachtové pece s vnitřním topením - V těchto pecích se palivo potřebné k výpalu vápna se spaluje přímo v peci, a je tam tedy společně s vápencem. Palivem je zpravidla koks. Stejně jako pec s vnějším topením má nahoře zavážecí a dole vyhrabovací otvor.
Šachtové pece s plynovým topením - jedná se o moderní vysoce automatizované pece, pracující s umělým tahem a rovnoměrným prohoříváním. Hořáky plynové pece mohou být konstruovány tak, že přivádějí do pece jen plyn. Veškerý spalovací vzduch prochází chladícím pásmem pece a je tedy vysoko předehřátý. Plyn vedený dovnitř pece zvlášť začne hořet teprve po styku s horkým vzduchem. Jiné konstrukce jsou provedeny tak, že část spalovacího vzduchu se přivádí hořáky současně s plynem.
Podobně jsou konstruovány šachtové pece s hořáky na mazut.
Vicatovy šachtové pece - nejstarší typ | ||||
Dietzschova šachtová pec | šachtová pec s otáčivým roštem | moderní šachtová pec VŠPK | ||
řez moderní šachtovou pecí | ||||
Pacoldova vápenná pec | moderní šachtové pece | |||
Výroba portlandského cementu v šachtových pecích
Na začátku 20. století se portlandský cement vyráběl v periodických šachtových pecích. Pec se složila, vypálila, chladla a posléze vyvezla.
Vysušené surovinové cihly se dovezly ze sušárny a vysypaly u pece. Tam se tyto cihly, případně palivový koks, nakládaly do košů a vytáhly k plnícím dveřím pece. Na rošt pece se nejprve připravily hoblovačky a dříví k podpalu. Na ně se střídavě kladly vrstvy koksu a surovinových cihel. Tak se postupovalo až k plnícím dveřím.
Když byla pec naplněna, rozdělal se na poslední vrstvě surovinových cihel oheň, aby se vyhřál komín a pec dostala tah. Jakmile oheň dohoříval, zavřely se a utěsnily plnící dveře. Následně se v peci zapálily odspodu připravené hoblovačky a dřevo, od kterého začal hořet koks. Po vypálení a vychladnutí pece se palicí oklepaly roštnice a vyhrnuly se nedopalky. Následně se rošt vyjmul a spečený slinek se pomocí bidel vyhrnoval ven, kusy byly přebrány, nedopalky připraveny k peci jako příměs do dalšího pálení a kvalitně vypálený slinek byl odvezen ke mlýnům.
Rotační pece
První jednoduché rotační pece se začaly používat na začátku 20. století k výrobě cementu. Umožňovaly plynulou výrobu s kontinuálním průchodem suroviny. Odpadla namáhavá ruční práce jako byla u šachtových pecí na portlandský cement. Hlavní rozmach využívání rotačních pecí nastal po objevu výměníku pro předehřev suroviny, který byl patentován v Československé republice 1. 6. 1932 inženýrem M. Wogel-Jörgensenem z Dánska. Pece prošly řadou úprav, postupně byly jejich délky i průměry zvětšovány, měnila se technologie vytápění od mletého uhlí přes mazut po zemní plyn. Částečně byly využívány i pro výrobu vápna.
Použité podklady: