Elektřina v zemědělství
Úspěchy elektřiny v průmyslu a řemeslech přivedly záhy na myšlenku, užívati elektrického rozvodu energie také v zemědělství. úkol ten byl díky rychlému pokroku vědy a elektrotechnického průmyslu brzy dosažen, přesto že poměry v zemědělství se zásadně liší do poměrů v průmyslových a živnostenských střediscích. Ukázalo se, že zřizování malých elektrických centrál na statcích a ve vesnicích jest neúčelné, protože tyto malé centrály samy o sobě pracují nehospodárně a protože spotřeba elektrické energie v zemědělství jest nestejnoměrná. Velké elektrické centrály, jež pomocí sítí o vysokém napětí rozvádějí elektrickou energii na desítky kilometrů, pracují hospodárně, vyrovnávají nestejnoměrná zatížení a využívají často vodních sil nebo laciných paliv.
Soustavnou elektrisací, jež byla u nás po převratu zavedena, bylo dosaženo toho, že i tyto velké centrály si mohou při nestejnoměrné spotřebě nebo při nestejnoměrné výrobě, závisející od stavu vody, navzájem vypomáhati.
Pro rozvod proudu ukázal se nejvýhodnějším proud třífásový, o vysokém napětí, který se pak v malých transformačních stanicích pomocí transformátorů, jež nevyžadují žádného dohledu, mění v trojfázový proud nízkého napětí k pohonu strojů i k osvětlování.
Proto zatlačil elektrický pohon v zemědělství v poslední době žentoury, parní lokomobily a výbušné motory, neboť jeho obsluha jest jednodušší a udržování lacinější. Další výhody elektromobil jsou následující: malá váha, snadné přemísťování, velká bezpečnost provozu co se týče poruch i ohně; proto se dá elektromobila na rozdíl od jiných pohonných strojů kdekoliv umístiti.
Elektromobila získává pro zemědělce pracovní hodiny a nahražuje mu pracovní síly v době, kdy má nejvíce práce. Kromě toho ušetří na potazích.
Elektromobil užívá se k pohonu mlátiček, řezaček na píci a řepu, šrotovníků, pil, mlýnků na umělá hnojiva, pump, odstředivek, větrníků apod., jak v průmyslu a řemeslech, tak i v zemědělství zvýší elektřina výkonnost, zlevní udržování a učiní práci tohoto důležitého oboru příjemnější a výnosnější, čímž zvýší jeho hospodářskou úroveň.
Spotřeba síly k pohonu hospodářských strojů jest přibližně následující: řezačka 2 - 3 k. s., šrotovník 3 - 7 k. s., mlátička čistící bez lisu, šířka bubnu 22 - 54 palců 4 - 16 k. s., mlátička s lisem na slámu více o 2 - 3 k. s.
Elektromotor volí se vždy podle skutečné spotřeby síly největšího v hospodářství užívaného stroje.
Elektrické centrály, rozvodné sítě a elektromobily, jichž vyobrazení přinášíme, dodávají Českomoravské elektrotechnické závody Fr. Křižík, Praha-Karlín, které na požádání zašlou brožuru o použití elektřiny v zemědělství i ceníky elektromobil.