České rudné hornictví v letech 1945 - 2000
Rudné doly, národní podnik, Jeseník
Závod Zlaté Hory
Intenzivní geologický průzkum začal v tomto ložisku v roce 1951. Nejprve bylo ověřováno z Modré štoly polymetalické ložisko Cu-Pb-Zn-Ag rud označené dnes jako ložisko Zlaté Hory východ. Do výpočtu zásob z roku 1961 byly zahrnuty i dílčí výsledky monometalického Cu zrudnění na ložisku Zlaté Hory jih, získané ze štoly Žebračka. Od roku 1955 probíhal geologický průzkum ložiska Zlaté Hory západ, a to ze štoly Mír vyražené na úrovni 690 m n.m. a přinesl rovněž pozitivní výsledky polymetalického zrudnění s poměrně vysokými obsahy Au. Na obou zmíněných ložiscích bylo vykázáno značné množství zásob. Jejich využívání ale bránila nedořešená technologie zpracování.
Od roku 1961 se proto soustředila pozornost na monometalické Cu zrudnění a dokončil se průzkum ložiska Zlaté Hory jih. V roce 1962 byl zahájen úspěšně průzkum dalšího monometalického ložiska Zlaté Hory Hornické skály a od roku 1970 probíhal průzkum ložiska Zlaté Hory Kozlín, které představuje pokračování ložiska Zlaté hory jih do větších hloubek.
Pro vytěžení ověřených zásob byl v roce 1965 dobudován nový závod. Výstavba zahrnovala prohloubení Nové jámy, její vybavení skipovým těžním zařízením, flotační úpravnu a další pomocné povrchové objekty. Těžilo se monometalické Cu zrudnění dobývací metodou otevřená komora z mezipatrových chodeb, která dovoluje použít v některých úsecích bezkolejovou mechanizaci. Vyráběný Cu koncentrát o kovnatosti cca 20 % Cu se dodával do Kovohutí Krompachy.
Těžba na ložisku byla ukončena 17.12.1993.