Akcionářský pivovar - Staropramen - v Praze Smíchově

Za účelem výstavby pivovaru byla 21. dubna 1868 založena česká akciová společnost, živnostenské povolení ke stavbě bylo vydáno v únoru 1869. Stavební plány nového pivovaru, který měl být vybudovám na levém břehu Vltavy, předložil ke schválení akcionářům technik Gustav Noback 23. října 1969. První várka piva byla uvařena 1. května 1871.

Významný pro pivovar byl rok 1880, kdy pivovar navštívil císař František Josef I., který se i česky zapsal do pamětní knihy. V roce 1911 byla zaregistrována dodnes používaná značka Staropramen. V období první světové války značně poklesl výstav pivovaru a bylo vařeno pivo maximálně šestistupňové.

Po první světové válce byla zrušena původní sladovna a veškeré strojní zařízení bylo zmodernizováno a doplněno formou Novák a Jahn. Byly vybudovány nové laboratoře a směrem k ulici Svornosti byla postavena nová budova se strojovnou, varnou, spilkami a chladícími štoky. Před druhou válkou patřil pivovar k největším na světě.

Dalším významným mezníkem byl rok 1960, kdy byl překročen roční výstav 1 milion hektolitrů. Podle tehdejší regionální koncepce byl pivovar určen pro zásobování Prahy a části středních Čech.

V roce 1992 byla založena akciová společnost Pražské pivovary, kam patřil Staropramen a Bráník. Roku 1994 do této společnosti vstoupila belgická pivovarská skupina Bass. V roce 1996 byla vybudována nová varna, jedna z největších ve střední Evropě. Roku 1997 byl do skupiny Pražské pivovary začleněn také ostravský Ostravar. V roce 2000 byly pivovary začleněny do belgické skupiny Interrew, která se roku 2004 spojila s brazilskou společností AmBev a vznikla společnost InBev, která má 13 % podíl na světovém trhu s pivem.Fotogalerie z ledna 2007

pohled od Nádražní třídy - původní objekty
v ulici Pivovarské
Svornosti vpravo směrem z města
Svornosti vlevo směrem z města
v ulici Vltavské

Fotogalerie ze září 2009, kdy pivovar oslavil 140 let trvání

na nádvoří
CK tanky
nová varna
stará varna - v provozu v letech 1930 až 1997
ve sklepech pod CK tanky
kvasničkárna
filtrace a pasterizace
stáčírna - láhve a plechovky
stáčírna - KEG sudy
vodárna
sklady
zátiší

Fotogalerie z jara 2010


Použité materiály: