Colloredo - Mansfeldský parostrojní pivovar a sladovna

Švabín u Zbiroha

První zmínka o vaření piva ve Švabíně se datuje do roku 1397.

Současný vzhled pivovaru pochází z roku 1567. Přestavba a rozšíření celého objektu bylo provedeno na začátku 18. století, v době kdy pivovar vlastnil rod Lobkoviců. Projekt vypracoval Giacomo Antonio de Maggi a následně ještě upravil Giacomo Antonio Canevalle. Samotnou stavbu provedl zednický mistr Jiří Hlavsa z Lidic u Kladna. Po rekonstrukci pivovar produkoval 3 800 hl piva ročně.

Další výraznou rekonstukci provedl v polovině 19. století nový majitel panství Henry Bethel Strousberg. V té době dosahoval výstav pivovaru 17 000 hl piva, nejvíc ve své historii. Prý v době kdy Strousberg přijel poprvé do Zbiroha, nechal zde uspořádat hostinu po 2000 lidí.

Po Strousbergově krachu panství převzal rod Colloredo - Mansfeldů. Roku 1863 si pivovar pronajal Ignaz Goldberger a následně jeho syn Karel. Ten nechal přestavět varnu na parostrojní pohon a vybavil ji měděnými nádobami. Dále byla postaven dvoulískový hvozd a budova sklepů.

V době druhé světové války byl v období 1942 až 1945 pivovar mimo provoz. Po válce přešel pod národní podnik Západočeské pivovary.

Definitivně byl provoz pivovaru ukončen 2. 11. 1952.

Po roce 1989 byl záměr vybudovat z objektu rekreační welness centrum s restaurací a minipivovarem, projekt ale nedokončený zkrachoval. Dnes je snaha objekt, který se dochoval v autentickém stavu z poloviny 16. století, zapsat jako kulturní památku.


Fotogalerie ze srpna 2013

pivovar z venku
sladovna
na nádvoří
výčep a byty zaměstnanců
kotelna a varna
sklepy
humna
stáje
rekonstrukce obilních půd na hotelové pokoje
zde měla být kuchyně a restaurace
výhledy do snad lepší budoucnosti

Použité podklady: