Pivovar Českobrodského várečenstva

Český Brod

Nový českobrodský pivovar byl založen z popudu sládka Antonína Klusáčka, z důvodu nízké kapacity a technologické zaostalosti starého pivovaru vedle náměstí. S výstavbou bylo započato roku 1884 a jíž následujícího roku byla uvařena první várka. Strojní zařízení dodala firma Novák a Jahn, pohon byl parním strojem.

Velké přestavby se pivovar dočkal v roce 1912. Byla postavena nová čtyřnádobová varna na 125 hl mladiny, k ní náležející nová strojovna, kotelna a 40 m vysoký komín.

V době první světové války bylo vaření piva omezeno a část zařízení sloužila k výrobě limonád.

Roku 1933 byla k pivovaru dostavěna nová sladovna - kostel u silnice. Tím končí veškerá modernizace pivovaru, který s dosavadním strojním zařízením pracoval až svého zrušení. Provoz pivovaru byl ukončen k 1. 1. 1969. Sladovna se udržela v provozu do roku 1986. Slad dodávala do Velkých Popovic.

Roku 1994 koupila opuštěný areál společnost Noveta, která zachránila pivovar v poslední chvíli. Díky šetrné rekonstrukci byly objekty uvedeny do původního stavu a vznikly zde nové administrativní a skladové prostory. V budoucnu zde má být vybodována restaurace s vlastním pivovarem. Vaření piva se opět po dlouhé pauze vrátí "na místo činu".


Fotogalerie z června 2013

pivovar Český Brod
sladovna
varna
spilka a prostor sklepů
expedice
cejchovna
bednářské dílny a požahovna (vysmolování sudů)
ředitelská vila vedle varny
komíny

Použité podklady: