Děčín

Rozhledna na Pastýřské stěně s bývalým výtahem z údolí
Tunel pod Pastýřskou stěnou z roku 1847
Tyršův most z roku 1933 - Škodovy závody

Děčín hlavní nádraží

ulice České mládeže

Při výstavbě trati Praha - Drážďany byla za místo pohraniční stanice zvolena do té doby malá obec Podmokly. Pro urychlení stavby byla výpravní budova postavena roku 1850 ze dřeva. Teprve při zaústění první přípojné trati do Varnsdorfu (1865) byla postavena dnešní kamenná budova.


Nádraží Děčín východ

ulice 17. listopadu

Jedná se o dvě původně samostatná nádraží " horní " (dnes stanice Děčín východ) České severní dráhy z roku 1872 a "dolní" Rakouské severozápadní dráhy z roku 1874. Jejich budovy spojovala krytá chodba (stržena kolem roku 1978). Budova "dolního" nádraží je stále využívána pro dopravní účely, "horní" nádraží je upraveno pro komerční využití.

"Horní" nádraží
"Dolní" nádraží
Bývalý spojovací most mezi nádražími
Sklady na "dolním" nádraží          
Zázemí na "dolním" nádraží
Lávka z roku 1914
V kolejišti

Podmokelský pivovar v Děčíně

Sofijská ulice

Nový pivovar v Podmoklech necha vystavět František Antonín Thun roku 1849. Později prošel několika stavebními úpravami. Pivo se zde vařilo do roku 2001. Po ukončení výroby chtěl vlastník pivovaru na jeho místě vybudovat obchodní centrum, ale díky památkové ochraně objektů se tak naštěstí nestalo.


Elektrotechnische Fabrik Schmidt & Co., GmbH / Daymoon a.s.

Fügnerova 51

Původné elektrotechnickou výrobu založil Paul Schmidt v Podmoklech roku 1911. Výroba zahrnovala suché články, žárovky a pouzdra pro svítilny. V době první světové války byla výroba značně omezena. Po válce nastala ve výrobě krize, obnovení provozu nastalo po kapitálovém vstupu anglické firmy Ever Ready Co. V důsledku zvyšování objemu výroby byla ve 20. letech 20. století výroba přesunuta do objektů bývalé přádelny Baischeitel (na tomto místě funguje do současnosti). Po znárodnění byl provoz převeden pod Baterii Slaný a později pod Kohinoor. Výroba svítilen se udržovala stále, ostatní sortiment se průběžně měnil (dynama na jízdní kola, kostry deštníků, krabičky na kosmetiku). V současné době ve firmě Daymoon stále probíhá výroba svítilen, kovovýroba, povrchové úpravy a speciální zakázková výroba.


Dřevozpracující podnik firma Ing. Štefan Madaj

Benešovská 432


Schloss-Mühle / Městská elektrárna

ulice U Plovárny


Restaurace Fabrika

Oblouková 1413/3

Objekty bývalé výroby nití byly před pár lety upraveny na stylovou industriální restauraci, klub, pivnici a uytovací služby. Je to povinnost při cestě za děčínskými industriálními památkami se najíst právě tady :-)

Stav před rekonstrukcí
Logo dnešní restaurace

-------------------

Benešovská 3a


Přádelna bavlny Johann Münzberg & Co. Theresienau

Březová ulice


Industriální drobnosti v ulici Březová


Použité podklady: