Pivovar Hostomice

První doložené zmínky o vaření piva pocházejí z roku 1407. Historie současného pivovaru se ale píše od ničivého požáru roku 1857. Po této katastrofě byl postaven nový moderní pivovar, ještě pouze manuálně provozovaný. V té době je udávána varna na 18 hl mladiny a roční výstav dosahoval kousek nad tisíc hektolitrů.

Modernizace a zavedení strojů přišlo na konci 19. století. Výstav se ale výrazně nezvýšil, pivovar si nadále udržel jen lokální odbytiště piva. Maximum výroby dosáhl v roce 1937 a to 1901 hl za rok.

Provoz pivovaru byl ukončen roku 1942. Po roce 1948 objekty připadly místnímu zemědělskému družstvu, které zde zařídilo opravnu traktorů a zemědělské techniky.

Nový život pivovaru vdechl až roku 2010 současný majitel a sládek Štěpán Kříž, který zde po náročné rekonstrukci obnovil vaření piva tradičním postupem, tedy žádné pivní náhražky a chemické sloučeníny, ale jen pitná voda, český slad a pravý chmel. Na čepu bude desítka, dvanáctka a černá čtrnáctka, všechna pod jménem Fabián.

Nezbývá než pivovaru a panu sládkovi popřát "Dej Bůh štěstí" a zastavit se v pivovarském výčepu na jedno a na druhé a..... :->

pivovar v srpnu 2011
a v dubnu 2014
výčep v pivovaru se chystá přijmout první žíznivce
WC
varna spilka ležácké tanky
když se dívčí krása snoubí s dokonalostí techniky a lahodnou chutí zlatého moku

 

najdi dva rozdíly

Fotogalerie z prosince 2014

začíná to sladem
míchá a vaří se to
pár týdnů to leží
stáčí se to, pije se to a chutná to

Použité podklady: