Společenský pivovar pražských sládků v Praze - Bráníku

Pivovar byl založen roku 1898 představiteli zrušených malých pivovarů: „Pražští sládci sestoupili se ve společenstvo za tím účelem, aby v Praze nový, ve velikém slohu a co nejmoderněji založený, se sladovnou spojený pivovar zařídili.“ Stavba byla zadána stavební firmě Václava Nekvasila, pivovarskou technologii dodala firma Novák a Jahn, chladící stroje strojírna Ringhoffer a elektrovýbavu Elektrotechnická a. s. Kolben. Znak pivovaru vytvořil Mikoláš Aleš. Stavba byla realizována za dobu 14 měsíců a 5. září 1900 byla uvařena první várka piva.

Během doby pivovar prodělal několik modernizací, poslední v roce 1997, kdy byla vybudována nová varna v zadní části areálu a přešlo se na novou technologii "zrání" piva v cylindrokonických tancích (CK tanky).

Bohužel, čas vaření piva v bránickém pivovaru se pomalu naplnil. Poslední várka piva by měla být uvařena koncem února, potom bude pivovar odstaven.

Jak uvedl výrobní a technický ředitel Pivovarů Staropramen František Šámal: "Pivovar Braník dosáhl v současné době maxima své kapacity a další modernizace provozu je vzhledem k jeho uzavřené poloze a skutečnosti, že jde o kulturní památku, vyloučena."

.Branický areál bude podle mluvčí Pivovarů Staropramen Michaely Trýznové pravděpodobně prodán. Smíchovský Staropramen prošel v posledních letech několika fázemi modernizace a má dle firmy potenciál pro další rozvoj. V současnosti byla zahájena výstavba hal pro moderní balicí linky a skladovací prostory a příprava pro technologii z Braníka. Branické pivo se bude ve Staropramenu vyrábět ve stejné kvalitě a dle stejných postupů, ujišťuje firma.

Technologie výroby piva

Fotogalerie z ledna 2007

hlavní brána pivovaru
"Dej Bůh štěstí"
původní budovy
vila vedení podniku
nádvoří pivovaru
pivovar ze zadní strany kotelna
nová varna
v provozu
CK tanky stáčírna

Fotogalerie z října 2010

architektura pivovaru
opuštěná nová varna
zde stály CK tanky

Použité materiály: